Letisko a „návštevníci“ Piešťan

V minulom týždni na našej stránke na sociálnej sieti rozprúdila diskusiu téma odchodu festivalu Grape do Trenčína, ktorý bol od svojho vzniku spätý s piešťanským letiskom. I keď odchod festivalu, ktorý Piešťany dostával na kultúrnu mapu Európy, nie je žiadna novinka a hovorilo sa o ňom už minimálne dva roky, diskutéri neskrývali rozčarovanie.

ilustračný obrázok (Autor: rs)

V každom prípade Grape bol úspešný projekt pravidelne zaraďovaný medzi TOP hudobné festivaly v Európe. Mal potenciál prilákať do kúpeľného mesta takmer rovnaký počet návštevníkov, ako majú Piešťany obyvateľov. Samozrejme, ako každá hromadná aktivity prinášal aj svoje negatíva.

Otázka však stojí, či negatíva prevládali nad tým dobrým, čo Grape pre mesto znamenal. Nuž a tu sa dá úplne korektne napísať, že pre prevádzky gastra či ubytovania boli dni konania festivalu zlatou žatvou. Z približne 20-tisíc návštevníkov festivalu mala veľká časť väčšie nároky na komfort, ako je prespať v stane či sa najesť v stánku.

Festival je však definitívne preč. Hlavný dôvod je, ako tvrdí Trnavská župa pod vedením Jozefa Viskupiča, že letisko má lietať, a nie zabezpečovať festivaly.

Určite je na tom kus pravdy. Ale čo prevádzka letiska obyvateľom mesta priniesla? V roku 2019 odletelo z Piešťan 31 charterových letov s dovolenkármi do Turecka a Egypta a letisko prepravilo zhruba 10-tisíc cestujúcich. Naposledy podobné číslo vykázalo v roku 2007. Má to však aspekty, ktoré potvrdzujú, že lietajúce letisko nemá pre Piešťany žiaden ekonomický význam. Tých 10-tisíc prepravených cestujúcich v mesiacoch máj až september 2019 totiž do Piešťan nepriletelo, ale na dovolenku odletelo. Ak sa teda neodviezli taxíkom zo stanice na letisko, v Piešťanoch neutratili ani euro.

V budúcom roku nás čakajú komunálne voľby. Ako už tradične pred voľbami do samosprávy býva zvykom, to zasa bude rečí kandidujúcich poslancov či primátorov, ako chcú nakopnúť turizmus v Piešťanoch. Preto sa ich budeme pýtať, na akú turistickú atrakciu ich chcú do Piešťan prilákať. Lebo Grape priviedol v čase konania do Piešťan 20-tisíc návštevníkov, Topfest v najlepších časoch 40-tisíc, Lodenica 10-tisíc a množstvo ďalších privátnych aktivít s hudobnou produkciou spojených aj s letiskom ďalšie tisíce hostí.

To všetko je minulosťou a jediným lákadlom Piešťan sú už len kúpele, na tie však komunálni politici nemajú žiaden dosah. Ale na „rozlietané“ letisko, ktoré ak lieta, hostí akurát tak odváža, a jeho vlastníkom je Trnavský samosprávny kraj a svojím menšinovým podielom aj Mesto Piešťany, majú dosah aj regionálni politici.

117 Shares

Najnovšie správy

Mesto Piešťany vyčlenilo v rozpočte na tento rok peniaze na rekonštrukciu autobusovej zastávky v mestskej časti Kocurice. Tá je dlhodobo…
  • 24.01.2022, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je utorok 25. januára. Tento deň je Sviatkom obrátenia Pavla. Meniny má Gejza.
  • 25.01.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 24. januára. Tento deň je Dňom komplimentov a Sviatkom sv. Františka Saleského. Meniny má Timotej.
  • 24.01.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 25. januára 2022
Meniny má Gejza, zajtra Tamara