Ako si správne vybrať živý (rezaný) stromček na Vianoce

Opäť je tu čas predvianočný a ako každý rok v tomto období si okrem darčekov zabezpečujeme i vianočné stromčeky. Výber je naozaj veľký. Pre tých, ktorí uvažujú o živom – rezanom stromčeku, prinášame zopár rád, ako si vianočný stromček rozvoniavajúci lesom správne vybrať. V súčasnosti netreba mať ani ekologickú dilemu, že jeho zakúpením ochudobníte les, nakoľko dnešné vianočné stromčeky pochádzajú zo špecializovaných plantáží určených na ich pestovanie.

Predajkyňa vianočných stromčekov Tímea odporúča do vykurovaných bytov normandskú jedľu. Pre čo najčerstvejší dlhodobý vzhľad radí stromček v stojane nechať ponorený vo vode až po časť, kde sa začína neporušená kôra. (Autor: pror)

Ako teda ku kúpe stromčeka správne pristúpiť. V prvom rade treba mať na pamäti, že v zmysle našich tradícií bude väčšinou súčasťou našej domácnosti minimálne od Štedrého dňa 24. decembra až do 6. januára, do Troch kráľov. Ide teda približne o tri týždne, počas ktorých chceme stromček udržať čo najviac čerstvý, voňavý a v dobrej kondícii.

Dôležité je však aj dopredu si rozmyslieť, kde ho chcete umiestniť v rámci izby. Vďaka tomu budete vedieť predajcovi povedať, ako vysoký a široký stromček potrebujete a či musí byť súmerný z každej strany.

Čerstvosť je prvoradá. Ihličie stromčeka by malo byť pevné, jeho stav odhalíte jednoduchým testom. Uchopte medzi prsty ihličie 15 až 20 centimetrov od špičky konára a potiahnite ruku k sebe. Pokiaľ ihličie ostane na stromčeku, všetko je v poriadku. V opačnom prípade už vysychá a dlho nevydrží. Otestujte, či sa ihličie láme alebo sa ohýba do tvaru „U“. V prípade, ak sa zlomí, je to znak, že stromček pravdepodobne premrzol.

Skontrolujte opadávanie stromčeka. Pevne uchopte stromček, zdvihnite ho asi päť centimetrov nad zem a pustite ho. Vonkajšie ihličie by nemalo opadávať vo veľkých množstvách, vnútorné opadávať môže, keďže je „najstaršie“.

Živý vianočný stromček by mal voňať a mal by mať krásnu zelenú farbu. Čerstvý stromček udrží svoju farbu a vôňu, ak je pravidelne správne zavlažovaný.

V prípade, ak rozmýšľate nad kúpou stromčeka v kvetináči, je potrebné mať na pamäti, že môže vážiť niekoľko desiatok kíl, keďže kvetináč obsahuje potrebné množstvo zeminy, a je podstatne drahší ako rezaný vianočný stromček.

V oboch prípadoch – či rezaný alebo črepníkový stromček – môže po zakúpení utrpieť teplotný šok. To sa stane vtedy, ak ho rovno z predaja pod šírym nebom zoberiete dnu do prekúrenej obývačky. Stromček by teda mal prejsť akousi teplotnou aklimatizáciou a pár dní po zakúpení by mal byť uskladnený napríklad v pivnici či v nevykurovanej chodbe.

Aké typy živých (rezaných) vianočných stromčekov sa u nás najčastejšie predávajú?

Jedľa Nordmannova (Abies nordmanniana)

Najčastejšie kupovaným živým vianočným stromčekom na Slovensku je normandská jedľa, taktiež nazývaná kaukazská alebo dánska jedľa. Ide o strom s peknou zelenou čečinou, krásnou vôňou a schopnosťou vydržať krásny dlhé obdobie.

Smrek obyčajný (Picea abies)

Ide o najčastejšie pestovaný slovenský ihličnan, ľudia ho kupujú najmä pre jeho nízku cenu. Nevýhodou je, že v prípade umiestnenia v teplej miestnosti veľmi rýchlo opadá. Ak plánujete smrek umiestniť v chladnej nevykurovanej miestnosti, v tom prípade je vhodnou voľbou.

Borovica čierna (Pinus nigra)

Borovica čierna sa stala obľúbeným vianočným stromčekom vďaka krásnej vôni, ktorou prevonia celý dom. Má krásne ihličie, ktoré je lesklé, dlhé a neopadáva ani po vyschnutí stromčeka. Borovica ma dlhé ihličie, ktoré vytvára veľký objem a pôsobí mohutne.

10 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 24. januára. Tento deň je Dňom komplimentov a Sviatkom sv. Františka Saleského. Meniny má Timotej.
  • 24.01.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 25. januára. Tento deň je Sviatkom obrátenia Pavla. Meniny má Gejza.
  • 25.01.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Mesto Piešťany vyčlenilo v rozpočte na tento rok peniaze na rekonštrukciu autobusovej zastávky v mestskej časti Kocurice. Tá je dlhodobo…
  • 24.01.2022, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
utorok, 25. januára 2022
Meniny má Gejza, zajtra Tamara