Krajskí cestári sú na zimu pripravení

Správa a údržba ciest Trnavského samosprávneho kraja má podľa župy pripravené personálne, technické a materiálne kapacity na zimnú údržbu ciest. Starať sa bude o viac ako 1600 kilometrov ciest II. a III. triedy na území Trnavského kraja a na základe zmluvy so Slovenskou správou ciest aj o vybrané cesty I. triedy v Trnavskom a Bratislavskom kraji.

(Autor: TTSK)

Premiérovo pri tom naplno využije kompletne obmenený vozový park. Správa a údržba ciest TTSK je pripravená na prvé rozsiahlejšie sneženie, vozidlá už vyrazili do terénu a zabezpečujú zjazdnosť ciest. Do vynovenia vozového parku župa investovala 11-miliónov eur. Prvých pár kusov z viac ako 300 kusov novej techniky už stihli zapojiť do uplynulej zimnej údržby, ďalšie využili v lete na zametanie, vysprávky ciest alebo kosenie a mulčovanie trávy. A podľa Jozefa Viskupiča, trnavského župana, sú krajskí cestári na blížiacu sa zimu plne pripravení. „V súčasnosti disponujeme dostatočným počtom vlastných vozidiel, ktoré sú špecializované na výkon zimnej údržby. Ide najmä o 34 nových sypačov, 20 nových multifunkčných nosičov náradia a príslušenstvo. Rovnako to výrazne zlepší podmienky práce našim cestárom, z ktorých 150 je vodičov,“ povedal J. Viskupič.

Zimná údržba, ktorej termíny určuje Slovenská správa ciest, sa štandardne začína začiatkom novembra a v závislosti od vývoja počasia trvá do konca marca. Vzhľadom na priaznivé poveternostné podmienky v Trnavskom kraji spúšťa SÚC TTSK zimnú údržbu zvyčajne koncom novembra, respektíve začiatkom decembra.

„Na našich skladoch sa pred zimnou údržbou nachádza približne 4.680 ton soli, 6.460 ton kameniva, dvetisíc ton zmiešaného posypového materiálu a 66-tisíc litrov soľanky. Aj vďaka novej technike posýpame efektívnejšie, čo je prospešnejšie aj pre životné prostredie i rozpočet. Očakávam, že nadviažeme na minulú zimu, počas ktorej sa nám pri výraznom zvýšení výkonov podarilo znížiť výdavky o takmer milión eur, pričom išlo o celkovo najnižšie náklady za posledných päť rokov,“ poznamenal riaditeľ SÚC TTSK Dalibor Trebichalský.

Telefónne čísla nonstop dispečingu zimnej údržby sú 033/ 55 31 344 pre okresy Galanta, Hlohovec, Piešťany a Trnava, 031/ 55 22 422 pre okres Dunajská Streda a 034/ 65 12 735 pre okresy Skalica a Senica. Viac informácií je dostupných na www.spravaciest.sk.

zdroj: TTSK

89 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 10. augusta. Tento deň je Dňom obetí banských nešťastí a Záhaľčivým dňom. Meniny má Vavrinec.
  • 09.08.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 9. augusta. Tento deň je Medzinárodným dňom solidarity s bojom žien v Juhoafrickej republike a Namíbii, Dňom…
  • 08.08.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 10. augusta 2022
Meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana