Životný príbeh Ilony Országhovej, manželky Hviezdoslava

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

(Autor: Martinus)

„Vy nadšene nado mnou plápolajúce hviezdy, od vás si slávne meno požičav, vedzte, že zvem sa: Pavol Hviezdoslav.“ Pripomíname si sté výročie úmrtia Pavla Országha Hviezdoslava. Nečakane zaujímavo a „ľudsky“ približuje nášho najznámejšieho básnika autorka Jana Juráňová v knihe Žila som s Hviezdoslavom (Aspekt 2008). Rozpráva životný príbeh Ilony Országhovej, rod. Novákovej, manželky Hviezdoslava. Čitateľ spoznáva básnického velikána cez zážitky, myšlienky a pocity manželky Ilony, vzdelanej a inteligentnej ženy. Spomienky na roky prežité s Hviezdoslavom sa prelínajú s opisom života vdovy Ilony a dobovej atmosféry. Juráňová na základe dochovaných dokumentov a korešpondencie vytvorila nielen netradičný pohľad na Hviezdoslava, ale ukazuje aj pozíciu slovenskej vzdelanej ženy v tej dobe.

Ivana Papcunová

27 Shares

Najnovšie správy

Piešťanca Michala Vercholu poznajú mnohí ako dlhoročného poštára a trénera piešťanských futbalistov. Dnes pracuje v Službách mesta Piešťany a kdesi…
  • 17.01.2022, 00:01
  • Rozhovory / Kultúra a spoločnosť / Piešťany / Šport
Dnes je nedeľa 16. januára. Meniny má Kristína. Narodeniny oslavuje piešťanská plavkyňa Martina Moravcová.
  • 16.01.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 17. januára 2022
Meniny má Nataša, zajtra Bohdana