Barlolámač má „nové šaty”

  • Nezaradené / Piešťany / Spravodajstvo / Región
  • 11. novembra 2021, 12:24

Reštaurovanie bronzovej sochy barlolámača v hodnote 6360 eur je ukončené. Zvyšná časť z 15-tisícovej dotácie, ktoré mesto získalo, bude použitá na vypracovanie projektovej dokumentácie na obnovu technológie fontány podľa pôvodných výkresov autora diela – Emila Belluša.

Zhruba mesiac trvajúce obnovu sochy realizoval akademický sochár Stanislav Kožela zo Stupavy, ktorý sa venuje kováčstvu a reštaurátorstvu kovov, zároveň je členom Komory reštaurátorov Slovenska. Reštaurátor odstránil nečistoty, zásahy spôsobené vandalizmom na povrchu plastiky a zabezpečil jej sanáciu. Značne uvoľnená bola aj časť ikonickej barly. Súčasťou obnovy národnej kultúrnej pamiatky, na ktorú dohliadal Krajský pamiatkový úrad Trnava, bol aj reštaurátorský výskum, reštaurovanie poškodených miest a následné konzervovanie celého povrchu sochy.

Monumentálna socha barlolámača od Roberta Kühmayera stojí na priečelí Kolonádového mosta od roku 1933, keď bola odliata do bronzu firmou Barták v Prahe. Barlolámač sa stal symbolom uzdravujúcej sily piešťanských kúpeľov a je bezpochyby dominantným symbolom Piešťan a najfotografovanejším objektom mesta. „Zachovanie sochy je preto nielen prioritou, ale aj nevyhnutnosťou. Ďalším významným cieľom projektu je zabezpečiť unikátnu obnovu národnej kultúrnej pamiatky prostredníctvom obnovy technológie fontány podľa výkresov autora diela architekta Emila Belluša. Z dobových fotografií je zrejmé, že technológia fontány nebola doteraz nikdy zrealizovaná podľa autora diela, preto ide o zámer významného charakteru,” tvrdí radnica. 

Na základe žiadosti predloženej Ministerstvu kulúry SR v rámci programu Obnovme si svoj dom, sa radnica uchádzala o dotáciu vo výške 45-tisíc eur. Pridelená jej však bola len tretina. Z čoho bude financovaná samotná obnova a rekonštrukcia fontány, mesto zatiaľ neprezradilo.

161 Shares

Najnovšie správy

Mesto Piešťany vyčlenilo v rozpočte na tento rok peniaze na rekonštrukciu autobusovej zastávky v mestskej časti Kocurice. Tá je dlhodobo…
  • 24.01.2022, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je utorok 25. januára. Tento deň je Sviatkom obrátenia Pavla. Meniny má Gejza.
  • 25.01.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 24. januára. Tento deň je Dňom komplimentov a Sviatkom sv. Františka Saleského. Meniny má Timotej.
  • 24.01.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 25. januára 2022
Meniny má Gejza, zajtra Tamara