Rumunský princ v Piešťanoch

  • Piešťany / Spravodajstvo / Región
  • 10. novembra 2021, 09:52

Rumunský princ Radu Hohenzollern-Veringen navštívil Piešťany, aby si uctil pamiatku padlých rumunských vojakov, ktorí zahynuli pri oslobodzovaní Slovenska počas druhej svetovej vojny. Princ spolu s delegáciou a predstaviteľmi piešťanskej radnice položili vence pri Pomníku rumunskej armády pri letisku.

Krátka návšteva pamätníka v Piešťanoch bola jedným z podujatí medzinárodného projektu s názvom Strom pokoja, ktorý zastrešuje a organizuje občianske združenie Servare et Manere. Oslobodzovania Slovenska sa počas druhej svetovej vojny zúčastnilo približne 240-tisíc rumunských vojakov a okolo 13-tisíc ich pri tom zahynulo. Na oslobodení Piešťan sa podieľala jednotka I. rumunskej kráľovskej armády generála Atanasia.

Princ Radu je manželom rumunskej kráľovnej Margaréty, najstaršej dcéry posledného rumunského monarchu Michala I. V tomto roku uplynie 100 rokov od jeho narodenia. Servare et Manere zorganizovalo na Slovensku sériu pietnych spomienok pri tejto príležitosti s názvom Storočnica narodenia rumunského kráľa Michala I. Podujatia po záštitou Rumunskej kráľovskej rodiny sa zúčastnil aj rumunský veľvyslanec Călin Fabian, delagácia ministerstva obrany Rumunska, primátor mesta Peter Jančovič, predstavitelia piešťanskej radnice, ako aj riaditeľ Vojenského historického múzea v Piešťanoch Milan Kubizniak a ďaľší hostia. 

Rumunský princ Radu a jeho manželka, princezná Margarita Rumunská navštívili Piešťany naposledy v roku 2003. 

85 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 24. januára. Tento deň je Dňom komplimentov a Sviatkom sv. Františka Saleského. Meniny má Timotej.
  • 24.01.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Mesto Piešťany vyčlenilo v rozpočte na tento rok peniaze na rekonštrukciu autobusovej zastávky v mestskej časti Kocurice. Tá je dlhodobo…
  • 24.01.2022, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je utorok 25. januára. Tento deň je Sviatkom obrátenia Pavla. Meniny má Gejza.
  • 25.01.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 25. januára 2022
Meniny má Gejza, zajtra Tamara