Divadlo Dino liečilo ľudí – nie tichom, ale smiechom

Posledný októbrový piatok sa pre kúpeľných hostí niesol v znamení kultúry. Piešťanský divadelný súbor Dino v Spoločenskom centre na Kúpeľnom ostrove predviedol svoju hru Ticho lieči. Ochotnícki herci si za výkony vyslúžili silný potlesk.

Ochotníci predviedli svoje umenie v Spoločenskom centre na Kúpeľnom ostrove. (Autor: am)

Stopäťdesiat hostí prevažne z kúpeľov, ale aj z radov miestnych, si sa dodržania protipandemických opatrení prišlo pozrieť dnes už desaťročnú hru Ticho lieči. Vek v tomto prípade divadelnej hre na atraktivite ani náznakom neuberá, práve naopak. Neklamným znakom bol aj smiech a potlesk publika.

Predstavenie pochádza z domácej dielne, keďže autorom a režisérom je umelecký vedúci súboru František Rehák, hudbu skomponoval Kamil Žiška a texty piesní sú od Jozefa Kuzmu.

Komédia divákov zaviedla do liečebne v Tatranskej Polianke, kde si skupinka rôznorodých ľudí prišla liečiť nielen telo, ale hlavne dušu. Stretli sa tak s frustrovaným arogantným revízorom, tromi gazdinkami a ich smutno-smiešnymi osudmi, s umeleckým zváračom hľadajúcim ženu, s málo úspešným „plejbojom”, strohou lekárkou, usmievavou sestričkou a ďalšími. Všetci zažili veselé i smutnejšie chvíle a ich intímne spovede boli naplnené sladkou aj trpkou životnou skúsenosťou.

Mnohé herecké výpovede dýchali skutočnou človečinou. Odrážali svet taký, aký je. Zvláštny, nejednoduchý a už vôbec nie dokonalý. Mnohokrát zostalo v sále úplné ticho, pretože v monológoch a spovediach sa mohlo nájsť mnoho ľudí so svojimi pestrofarebnými osudmi. Postavy hovorili o práci, vzťahoch, o tom, ako prežívajú či prežili svoje dlhoročné manželstvá. I náročné témy však vždy zakončili vtipnou bodkou, a tak v divákoch nezostával trpký pocit, ale skôr nadhľad a prijatie.

Hra sa síce končí smutne, teda smrťou jedného z hrdinov, ale tiež s nádejou a posolstvom, že život je síce niekedy krutý a ťažký, ale má zmysel ho žiť a prežiť naplno. Ak to pandemická situácia umožní, Divadlo Dino odohrá v kúpeľoch hru Ticho lieči ešte raz, a to 19. novembra. 

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 13. júna. V roku 1934 sa vo Veľkých Kostoľanoch narodil spisovateľ Jozef Pavlovič. Meniny má Anton.
  • 13.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 12. júna. Tento deň je Svetovým dňom proti detskej práci. V roku 1935 sa v Piešťanoch narodil…
  • 12.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 13. júna 2024
Meniny má Anton, zajtra Vasil