Zvonte zvony na vše strany…

  • Kultúra a spoločnosť / Región
  • 23. októbra 2021, 09:49

So slzami v očiach a piesňou na perách sme sa v sobotu 21. septembra rozlúčili s Antóniou Mitošinkovou z Krakovian.

Antónia Mitošinková s manželom Jozefom. (Autor: archív Daniela Piscová)

Antónia, rodená Ravasová, vyštudovala jedenásťročné Gymnázium vo Vrbovom a pracovala 33 rokov v Tesle Piešťany. Bola členkou Červeného kríža a niekoľko rokov viedla Slovenský zväz žien v Krakovanoch. Počas celého aktívneho života bol jej srdcovou záležitosťou spev a pôsobenie v kostolnom spevokole alebo vo folklórnych skupinách v Krakovanoch.

Niekoľko rokov, spolu s manželom, stála na čele FS Krakovčanka. Ako zanietená folkloristka absolvovala množstvo vystúpení. Mala rada spoločnosť a ľudí. Vždy bola veselá. Koho neočarila svojím úsmevom, určite očarila spevom. Vynikol najmä v duete s manželom. Svadobné piesne či piesne ťahavé, ľúbivé chytali za srdce, pohladili dušu a poslucháči často vyronili slzu. Nádherný sýty hlas navždy utíchol v jej 76 rokoch.

Milovala svoju rodinu a upevňovala rodinné vzťahy každým dňom. Nesmierne sa tešila zo svojich dvoch vnukov Denisa a Dávida, o ktorých sa s láskou starala.

Svojho životného partnera Jozefa spoznala ako 14-ročná. Keď ju vo februári tohto roka predišiel do večnosti, nedokázala kráčať bez neho po svojom boku. Kráčať iba symbolicky, pretože posledné dni jej pozemskej púte boli poznačené chorobou, ktorá ju pripútala na lôžko. Neúnavnou spoločníčkou a pomocníčkou jej bola sestra Mária. Zomrela v tichosti, v náručí svojich dcér Adriany a Ľubomíry, ktoré sa o ňu príkladne starali.

Na cintoríne, záhradke zelenej, kde sadia tie najkrajšie semená, špalier folkloristov v smútočných krojoch spieval už bez nej. Nevieme, či by náš výkon pochválila, lebo, žiaľ sťahoval hrdlá. Na rozlúčku sme jej zaspievali pieseň Z Vrbového do Krakován, ktorá sa končí slovami: „Zvonte zvony na vše strany, už je milá studená, že jej nikto nepomôže…“

S úctou, láskou a vďakou sa lúčia členovia FS Krakovčanka.

Daniela Piscová

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 20. júna. Tento deň je Svetovým dňom utečencov. V Dubovanoch sa v roku 1937 narodil výtvarník a…
  • 20.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 17. júna. Tento deň je Svetovým dňom boja proti rozširovaniu púští a sucha. Meniny má Adolf.
  • 17.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Pred 85 rokmi, presne 7. júna 1939, odletelo z piešťanského letiska osem príslušníkov 3. leteckého pluku Milana Rastislava Štefánika s…
  • 16.06.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je utorok 18. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom piknikov. Meniny má Vratislav.
  • 18.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 20. júna 2024
Meniny má Valéria, zajtra Alojz