Piešťanská nemocnica patrí medzi najhoršie v rebríčkoch spokojnosti pacientov

V predchádzajúcich vydaniach Piešťanského týždňa sme čitateľov informovali o prípade úmrtia Evy Rehákovej, ktorá podľa tvrdení jej najbližšej rodiny v auguste tohto roka zomrela pre zanedbanú zdravotnú starostlivosť v Nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch.

Nemocnica Alexandra Wintera v Piešťanoch. (Autor: Dôvera/VšZP/INEKO/Supa)

K poskytovaniu zdravotnej starostlivosti nám poskytli stanovisko i poslanci mestského zastupiteľstva, ale aj poslanci Národnej rady SR žijúci v Piešťanoch. Ani z ich stanovísk nezazneli na úroveň piešťanskej nemocnice pozitívne hodnotenia. Pozreli sme sa tiež, ako hodnotia Nemocnicu A. Wintera zdravotné poisťovne, ale aj Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) i privátna zdravotná poisťovňa Dôvera zverejnili v úvode roka rebríček hodnotenia nemocníc zostavený na základe spokojnosti ich poistencov. Poistenci VšZP aj poisťovne Dôvera ohodnotili zdravotnícke zariadenia známkami od 1 do 5. Pacienti nehodnotili odbornosť lekárov alebo použité liečebné metódy. Známkovali kvalitu ubytovania, prístup personálu a subjektívny pocit zlepšenia zdravia po prepustení s odstupom času.

Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne umiestnili piešťanskú nemocnicu v rebríčku 39 všeobecných nemocníc na 34. priečku.

Pacienti Nemocnice A. Wintera z radov poistencov VšZP ju v rebríčku 39 hodnotených všeobecných nemocníc zaradili na 34. pozíciu. Medzi pacientmi z poisťovne Dôvera obsadila piešťanská nemocnica zo 44 všeobecných nemocníc 39. priečku.

V hodnotení poisťovne Dôvera obsadila Nemocnica A. Wintera zo 44 všeobecných nemocníc 39. pozíciu.

INEKO zverejnil hodnotenia nemocníc podľa vybraných ukazovateľov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, skúsenosti, náročnosti diagnóz, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti za obdobie štyroch rokov.

V hodnotiacom rebríčku INEKO sa Nemocnica A. Wintera umiestnila 16. mieste medzi tridsaťtri všeobecnými nemocnicami.

Rebríček je rozdelený na štátne univerzitné a fakultné nemocnice a na všeobecné, ku ktorým patrí Nemocnica A. Wintera v Piešťanoch. Tá medzi tridsaťtri všeobecnými nemocnicami skončila na 16. mieste. Oproti predchádzajúcemu hodnoteniu je to pokles o štyri pozície, avšak podľa INEKO zaznamenania hodné sú jej výborné ukazovatele kvality za ostatné štyri roky (najnižšia miera rehospitalizácií, úmrtnosti po preložení z JIS a druhá najnižšia reoperovanosť v SR), ktoré sa však nepretavujú do spokojnosti pacientov, lebo tých má druhých najkritickejších.

INEKO porovnávalo nemocnice na základe hodnôt 16 ukazovateľov v šiestich hlavných oblastiach. Na výsledky nemala vplyv pandémia koronavírusu, keďže hodnotenie bolo založené predovšetkým na dátach z rokov pred pandémiou.

731 Shares

Najnovšie správy

Stredisko verejnej zelene Služieb mesta Piešťany skrášľuje mesto aj počas jesene. Nejde len o orezy stromov a kríkov či kosenie…
  • 23.10.2021, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
So slzami v očiach a piesňou na perách sme sa v sobotu 21. septembra rozlúčili s Antóniou Mitošinkovou z Krakovian.
  • 23.10.2021, 09:49
  • Kultúra a spoločnosť / Región
sobota, 23. októbra 2021
Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava