Radošinci zahrajú v Piešťanoch už vo štvrtok

Pre pandémiu odkladané predstavenie z pera Stanislava Štepku s názvom Pán strom sa konečne dostáva aj na dosky Domu umenia Piešťany. Radošinské naivné divadlo prinesie divákom zábavu i zamyslenie. Na predstavení vo štvrtok 14. októbra o 19.00 h sa budú môcť zúčastniť len kompletne zaočkované osoby.

Predstavenie Pán strom je z dielne Stanislava Štepku. Foto: archív RND

Pôvodný termín predstavenia bol plánovaný na 27. januára tohto roka, pre protipandemické opatrenia však bolo uvedenie hry zrušené, a tak s ňou Radošinci prichádzajú teraz, v novom termíne. Pôvodne zakúpené vstupenky však zostávajú v platnosti.

Príbeh o živej drevine – taký podtitul dal Stanislav Štepka nevšednému javiskovému dramatickému rozprávaniu o človeku a prírode v poetickej komédii Pán Strom. Na scéne divákom farbisto porozpráva svoj životný a mimoriadne pútavý príbeh – inak na prvý pohľad mlčanlivý storočný strom – buk. Pútavo pohovorí o všetkom všednom aj nevšednom, veselom i smutnom, poetickom i tragickom, ale hlavne ľudskom, čo sa za tých predchádzajúcich sto rokov dialo na ňom, pod ním a s ním.

Rozhovorí sa nielen strom a ľudia naokolo (dedinská rodina, hasiči, poľovníci, samovrah, židovské dievča atď.), ale aj lastovičky, lykožrúty, jelene, ďatle, sova, líška, jazvec, sláviky, vlk, zajac…, slovom všetko nadmieru živé. A hádam každý, kto chce podať svoju správu o pestrom, mnohorakom, ale aj inteligentom a nevyspytateľnom živote v lese.

Zároveň s príťažlivým životným príbehom stromu a lesa nepriamo sledujeme aj storočné pestré udalosti ľudí a spoločnosti a prichádzame či nepriamo dospejeme k poznaniu, že stromy, príroda, flóra a fauna tvoria humanitnú jednotu a žijú s ľuďmi v neoddeliteľnom spoločenstve, v ktorom sa musíme naučiť spolu žiť a navzájom sa rešpektovať.

Nevšedné dramatické rozprávanie o človeku a prírode režíruje Ondrej Spišák. Inscenácia je venovaná 100. výročiu profesionálneho divadla na Slovensku a 100. výročiu vzniku ochotníckeho divadla v Radošine. 

0 Shares

Najnovšie správy

Už 31. ročník prehliadky historických vozidiel pod názvom Piešťanské Zlaté stuhy sa uskutočnil minulý týždeň od štvrtka do soboty na…
  • 14.06.2024, 06:11
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
Dnes je piatok 14. júna. Tento deň je Svetovým dňom darcov krvi. V roku 1934 sa v Piešťanoch narodil športový…
  • 14.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 13. júna. V roku 1934 sa vo Veľkých Kostoľanoch narodil spisovateľ Jozef Pavlovič. Meniny má Anton.
  • 13.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 15. júna 2024
Meniny má Vít, zajtra Bianka, Blanka