Bylinkárka radí: Machovka čerešňová lieči obličky

  • Bylinkárka radí
  • 4. októbra 2021, 00:03

Bylinkárka Anna Kopáčová z Vrbového sa alternatívnou liečbou zaoberá od chvíle, keď sama potrebovala pomoc. Je držiteľkou certifikátu, ktorý ju oprávňuje pestovať a spracovávať liečivé rastliny. Pozná všetky bylinky, ktoré rastú v našich lesoch, na lúkach i v záhradách. Náš seriál voľne nadväzuje na sériu článkov, ktoré sme už uverejnili v minulosti. Tentoraz vám Anna Kopáčová predstaví machovku čerešňovú.

(Autor: cs.wikipedia.org)

Machovka čerešňová (Physalis alkekengi) je trváca bylina s plazivým podzemkom, priamou hranatou byľou. Má dlhostopkaté vajcovité listy. Z pazúch v hornej časti stonky vyrastajú stopkaté biele kvietky. Plod je červená alebo oranžová bobuľa skrytá v peknom tmavooranžovom kalichu, ktorý vyzerá ako lampiónik. Kvitne v máji až auguste, plody dozrievajú v septembri až decembri.

Machovka čerešňová pochádza z Bolívie, Peru, Ekvádora a Južnej Afriky, kde ju volajú kapský egreš. Plody sa musia vybrať z mechúrikového obalu. V minulosti sa používali ako prostriedok proti nedostatku vitamínu C. Machovka vylučuje kyselinu močovú z tela, preto sa používa pri ochoreniach obličiek, močového mechúra, dne, reumatizme, pri rekonvalescencii, jarnej únave. Pri dne treba dodržiavať správnu životosprávu a vylúčiť alkohol, kávu, pečené mäso a údeniny.

Machovka rastie aj u nás, v záhradkách sa pestuje skôr ako okrasná dekoračná rastlina. Mám s ňou veľmi dobrú skúsenosť, keď som ju odporučila mojej blízkej osobe pri zúžených a upchaných žlčovodoch. Počas troch týždňov zjedla denne tri plody a ikterus kože bol preč.

Machovka si aj po usušení zachová farbu a krásne oranžové lampióniky. Na liečebné účely zbieram zrelé plody, ktoré vylúpnem z lampášika a v sušičke usuším. Plody zbieram od októbra do januára. Táto rastlina je celá jedovatá okrem zrelého plodu. Patrí medzi ľuľkovité rastliny ako paradajka a zemiak. S machovkou zaobchádzame pri liečení opatrne, neprekračujeme predpísané dávky. Obsahuje liečivé látky, ako sú veľké množstvo vitamínu C, organické farbivá, alkaloidy, triesloviny, cukry, horčinu fyzalín, organické kyseliny a iné látky prospešné nášmu zdraviu.

Čaj pri dne a na upchaté žlčovody

Potrebujeme: 1 PL usušených a podrvených plodov machovky čerešňovej, 1 PL púpavového koreňa, 1 PL prasličky, 1 l vody

Postup: Bylinky dobre spolu zmiešame. 1 PL tejto zmesi varíme vo vode asi tri minúty, precedíme a nalejeme do termosky. Počas dňa popíjame po dúškoch. Čajovú zmes užívame až do jej minutia. V rámci prevencie denne užijeme jednu až tri čerstvé bobule.

Anna Kopáčová

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 13. júna. V roku 1934 sa vo Veľkých Kostoľanoch narodil spisovateľ Jozef Pavlovič. Meniny má Anton.
  • 13.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Už 31. ročník prehliadky historických vozidiel pod názvom Piešťanské Zlaté stuhy sa uskutočnil minulý týždeň od štvrtka do soboty na…
  • 14.06.2024, 06:11
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
Dnes je piatok 14. júna. Tento deň je Svetovým dňom darcov krvi. V roku 1934 sa v Piešťanoch narodil športový…
  • 14.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 15. júna 2024
Meniny má Vít, zajtra Bianka, Blanka