Festival Paráda je o snahe porozumieť

  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
  • 3. októbra 2021, 00:02

Nová pamätná tabuľa na Chodníku slávy na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch, slávnosť za účasti premiéra Eduarda Hegera, pesničky a koncert Petra Cmoríka, bezbariérový festival Paráda v HS Centre a slávnostné privítanie a ocenenie paralympionikov v Kongresovom centre hotela Balnea Esplanade. To všetko absolvovali posledný letný víkend v Piešťanoch slovenskí paralympionici, ktorí si z Tokia doviezli 11 medailí.

Na Kúpeľnom ostrove odhalili pamätnú tabuľu venovanú všetkým slovenským tokijským medailistom. Zľava: Samuel Andrejčík, Michaela Balcová, Martin Strehársky (všetci boccia) a Marián Kuřeja (paraatletika). (Autor: Samo Benický/archív SPV)

Chýbali len traja

Z medailistov chýbali len traja – piešťansky rodák Jozef Metelka a paracyklista Patrik Kuril a parastolný tenista Martin Ludrovský. Ocenenie a poďakovanie sa však ušlo všetkým, ktorí k úspechu výpravy na 16. paralympijských hrách prispeli. Osobne im prišiel zablahoželať aj japonský veľvyslanec na Slovensku Makoto Nakagawa. „Všetci ste nám dodávali energiu a boli ste dôkazom, čo všetko sa dá v živote dosiahnuť. Je čas myslieť už na nadchádzajúcu letnú paralympiádu a verím, že vám vo vašej snahe bude pomáhať nielen vláda, ale aj miestne samosprávy. Verím, že vaše úspechy nezostanú nepovšimnuté,“ odkázal našim športovcom japonský diplomat.

V angličtine sa paralympionikom prihovoril aj generálny riaditeľ piešťanských kúpeľov Andreas Schuster: „Sme hrdí na dlhoročnú spoluprácu so Slovenským paralympijským výborom. Za moju dlhoročnú kariéru som mal možnosť spoznať množstvo úspešných ľudí a paralympionici medzi nich celkom určite patria.“

V HS Centre si malí aj veľkí návštevníci mohli vyskúšať paralympijské športy, medzi ktoré patrí aj basketbal na vozíku.

Vadovičová: Tabuľa tu bude roky

Vrcholom dopoludňajšieho programu bolo odhalenie pamätnej tabule všetkým tokijským medailistom. „Do Piešťan som chodievala už ako malá. Tá tabuľa tu bude dlhé roky a vždy sa budem tešiť, keď ju budem môcť niekomu ukázať,“ užívala si milú slávnosť naša už štvornásobná paralympijská šampiónka Veronika Vadovičová. Dobrá nálada nechýbala ani našim parastolným tenistom Borisovi Trávníčkovi s Petrom Mihálikom. Ich spoločný bronz zo súťaže družstiev je ich prvou medailou.

O parastreľbu bol medzi návštevníkmi bezbariérového festivalu veľký záujem.

Kým Trávníček to zvládol už pri svojej premiére, Mihálik to dokázal až na svojich štvrtých hrách. „Trikrát som sa vracal bez medaily. Až teraz som to prelomil a konečne mám čo ukázať aj kamarátom. Užívam si chvíle po návrate maximálne. Nielen s nimi, ale aj s rodinou či túto piešťanskú slávnosť. A stále neviem, ako sa mi podarilo zvládnuť ten rozhodujúci súboj s Turkom v boji o postup do semifinále. Od stavu 9:9 v rozhodujúcom sete si nič nepamätám,“ smial sa už 45-ročný Mihálik. Nad koncom kariéry vraj ani zďaleka neuvažuje. „Tuto Boris ma prehovoril. Je mladý, ambiciózny, teším sa, ako to ešte spolu ďalej potiahneme,“ vravel vyučený automechanik z Radošoviec, ktorý hráva za ŠK Žarnovica.

Ako sa asi cítia nevidiaci? Festival Paráda je aj o snahe porozumieť.

Vyskúšali si parašporty

Paralympijský deň sa odhalením pamätníka zďaleka nekončil. V HS Centre pokračovala Paráda – bezbariérový festival, na ktorom tréneri a paralympionici predvádzali svoje športy deťom a ďalším záujemcom. Aj počasie sa nad akciou, ktorá sa naposledy konala len v obmedzenom online režime, zľutovalo. Hoci dážď visel vo vzduchu, napokon sa husto nerozpršalo.

Vyskúšaním takéhoto bicykla sa deti mohli vžiť do pocitov našich paracyklistov.

„Takto si to naozaj užívame viac,“ prezradila nám Mirka Kuchtová, mama našej nádejnej parataekwondistky Dominiky Kuchtovej, ktorá si v stánku vedľa nej veselo skladala obľúbené japonské origami. Lákadiel v HS Centre však bolo nepomerne viac a to celé skrášlil koncertom Peter Cmorík. Ten spolu s Jozefom Machom z Pohorelej a Ľudovou hudbou Hron z Banskej Bystrice zaspieval našim zdravotne znevýhodneným hrdinom a ďalším hosťom aj dopoludnia počas vítania paralympionikov.

Festival Paráda je aj o snahe porozumieť ľuďom s fyzickým hendikepom. Návštevníci si preto mohli vyskúšať mnohé paralympijské športy aj integračné a kreatívne aktivity, ktoré pripravila zóna Ruka v ruke. „Páči sa mi, že som si vedela napísať svoje meno jazykom pre nevidiacich, a tiež ma baví jazda na vozíčku,“ prezradila Barborka, malá návštevníčka festivalu. Jazdu na invalidnom vozíku si vyskúšal i premiér Heger. Organizátori plánujú festival Paráda aj o rok. 

Miroslav Béreš

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 17. júna. Tento deň je Svetovým dňom boja proti rozširovaniu púští a sucha. Meniny má Adolf.
  • 17.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Pred 85 rokmi, presne 7. júna 1939, odletelo z piešťanského letiska osem príslušníkov 3. leteckého pluku Milana Rastislava Štefánika s…
  • 16.06.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je štvrtok 20. júna. Tento deň je Svetovým dňom utečencov. V Dubovanoch sa v roku 1937 narodil výtvarník a…
  • 20.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 18. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom piknikov. Meniny má Vratislav.
  • 18.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 20. júna 2024
Meniny má Valéria, zajtra Alojz