Nad solidaritou s najzraniteľnejšími prevláda u Slovákov strach z očkovania

  • Spravodajstvo
  • 27. septembra 2021, 10:01

Nad solidaritou s najzraniteľnejšími prevláda u Slovákov strach z očkovania a bezmocnosť pri hodnotení jeho bezpečnosti. Naznačujú to výsledky najnovšej štúdie kolektívu vedkýň z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV (CSPV SAV). Výsledky výskumu ukázali, že očkovacie kampane postavené na solidarite voči okoliu môžu byt účinné iba vtedy, ak ľudia majú dostatočné množstvo spoľahlivých informácií a riziká spojené s vakcináciou považujú za nízke. V opačnom prípade sa do popredia dostavajú emócie, najmä strach. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

(Autor: pror)

Z dát Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vyplýva, že Slovensko patrí medzi krajiny Európskej únie s najnižšou mierou zaočkovanosti proti ochoreniu COVID-19. Gáliková poukázala aj na to, že takmer polovica obyvateľov Slovenska neprejavuje o očkovanie záujem.

Magdalena Adamus z Ústavu experimentálnej psychológie CSPV SAV konštatovala, že očkovanie chráni nielen zaočkovanú osobu, ale aj ostatných ľudí. Podľa nej sa dá povedať, že ide o formu spoločenskej dohody a morálnu povinnosť chrániť najviac zraniteľné osoby. Spolu s kolegyňami Vladimírou Čavojovou a Evou Ballovou Mikuškovou sa po tom, čo Slovensko zasiahla druhá vlna, rozhodli preskúmať dôvody vysokej miery skepticizmu voči vakcínam. „Naším najdôležitejším zistením je, že strach z vakcíny a jej vedľajších účinkov prevažuje nielen nad strachom z choroby samotnej, ale aj nad altruistickými tendenciami, ktoré môže človek mať,“ vysvetlila psychologička.

Adamus podotkla, že aj keď ľudia v ich vzorke prejavovali vysokú mieru altruizmu a úprimného záujmu o ostatných ľudí a ich zdravie, očkovacie postoje respondentov boli viac ovplyvnené emocionálnymi reakciami na vedľajšie účinky vakcíny a nedostatkom schopnosti vyhodnotiť bezpečnosť a účinnosť vakcinačných látok. Zároveň dodala, že nemožno očakávať od ľudí, ktorí nemajú relevantné vzdelanie, že budú schopní hodnotiť vedecké články alebo klinické štúdie. Z toho dôvodu je potrebné znižovať strach a pocit bezmocnosti, a to najmä eliminovaním falošných správ a poplašných hoaxov. „Neexistuje na to iná cesta než zrozumiteľné poskytovanie poznatkov cez viaceré informačné kanály, ktoré dokážu zasiahnuť čo najširšie spektrum ľudí,“ zdôraznila vedkyňa.

(SITA)

322 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 9. augusta. Tento deň je Medzinárodným dňom solidarity s bojom žien v Juhoafrickej republike a Namíbii, Dňom…
  • 08.08.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 10. augusta. Tento deň je Dňom obetí banských nešťastí a Záhaľčivým dňom. Meniny má Vavrinec.
  • 09.08.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 10. augusta 2022
Meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana