Karty sú rozdané

Čas letného „koronauvoľnenia“ je na konci a na Slovensku kolotoč smrti opäť roztáča koronavírus. Ako k uzávierke vydania tohto čísla uvádzajú štatistiky ministerstva zdravotníctva, za sobotu 11. septembra zdravotníci urobili spolu 4506 PCR testov, ktoré odhalili 412 osôb pozitívne testovaných na koronavírus. Zdravotníci urobili aj 8010 antigénových testov, ktoré odhalili ďalších 72 pozitívnych prípadov.

(Autor: NCZI)

Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Košickom kraji (105), nasledujú Prešovský kraj (65), Trenčiansky (55), Žilinský (47), Trnavský (37), Bratislavský (36), Nitriansky (36) a Banskobystrický (31). Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 86 vzoriek z celkového počtu 87 vzoriek. Predstavuje to 98,9-percentné zastúpenie.

Za sobotu pribudlo šesť hospitalizovaných, ktorých je momentálne 181. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sú podľa rezortu zdravotníctva momentálne 23 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 14 osôb.

Počet zaočkovaných prvou dávkou sa zvýšil o 217, druhú dávku dostalo 424 ľudí. Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 403 057, druhú dávku dostalo 2 207 445 ľudí.

Percentuálny podiel očkovaných z hospitalizovaných pacientov stabilne ukazuje hodnotu zhruba desať percent. Najviac ich je aktuálne vo vekovej kategórii nad 65 rokov, podľa aktuálnych štatistík 12.

Pre matematické modely šírenia covidu na Slovensku sú to už relevantné čísla a prezrádzajú, že celkové počty nakazených budú stúpať, rovnako i čísla pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti či počet obetí COVIDu-19. Čo sa však podľa matematikov nebude meniť, je percentuálny podiel hospitalizácií zaočkovaných.

Karty sú rozdané a už sa na percentách podielov pravdepodobne nič meniť nebude. Ochota nechať sa zaočkovať podľa všetkého dosiahla konečnú hodnotu.

Preťaženosť nemocníc tak môžu korigovať len ďalšie premenné v matematickom vzorci pre výpočet šírenia vírusu. Ako sú hygienické opatrenia (napríklad povinné respirátory) či znížená mobilita obyvateľstva, ktorá sa dá docieliť aj lockdownom. Nakoľko zdravotnícke riešenie, to jest získať významnú mieru imunity očkovaním, na Slovensku zrejme vyčerpalo svoje možnosti.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 21. júna. Tento deň je Dňom kvetov, Svetovým dňom hudby a Medzinárodným dňom skejtovania. Meniny má Alojz.
  • 21.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 22. júna 2024
Meniny má Alojz, zajtra Paulína