Dobré ráno, Piešťany!

Dnes je pondelok 13. septembra. Tento deň je Dňom pozitívneho myslenia, Medzinárodným dňom čokolády a Medzinárodným dňom programátorov. Meniny má Ctibor.

Mužské meno Ctibor má slovanský pôvod a jeho voľný preklad znie „bojuj za česť“. Na Slovensku sa stretneme s nositeľmi tohto mena len výnimočne a oslovujeme ich Ctiborko, Borko.

Nositelia mena Ctibor sa správajú dosť nevľúdne, často sú mlčanliví, až by sme sa mohli domnievať, že sa hnevajú, kým oni sa iba utiahnu do seba, aby zhodnotili situáciu. Sú málokedy ovplyvniteľní. Aj voči priateľstvu prejavujú istú nedôveru. Oddať sa niekomu, či už v láske alebo v priateľstve znamená pre nich vážne rozhodnutie. Skrátka majú v sebe váhavú zdržanlivosť. Ako študenti sú Ctiborovia disciplinovaní, schopní značného vypätia. Neraz študujú aj dlho do noci. V zamestnaní dokážu vyriešiť problémy, ktoré sú pre iných neriešiteľné. Ich pracovná zdatnosť je obdivuhodná. Ak sú nútení zúčastniť sa na spoločenských stretnutiach, vyhľadajú skôr malú skupinku ľudí.

Ich zdravie je znamenité, vitalita ohromujúca. Veľmi dobre odolávajú únave. Ich slabinou je žalúdok, preto potrebujú vyváženú pravidelnú stravu. Z jedálneho lístka by mali vylúčiť jedlá s vysokým obsahom tuku. Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú hnedozelená, sivá a oranžová. Ochranné rastliny saturejka, valeriána, kamene zafír a citrín.

Známe osobnosti s menom Ctibor:

Ctibor I. – poľský kráľ. Známy z povesti o hrade Beckov.

Ctibor Filčík (15. august 1920 –21. november 1986) – slovenský herec, člen SND, známy ako rozhlasový Osmijanko

Ctibor Bachratý – slovenský fotograf

V psom kalendári oslavuje meniny Aima, Alisa, Deli, Zara.

Hudobný kalendár

1924 – narodil sa Maurice Jarre (Lyon), francúzsky hudobný skladateľ. Študoval techniku na Sorbone, proti otcovej vôli odišiel zo školy a prihlásil sa na štúdium kompozície na parížskom konzervatóriu. Zložil niekoľko koncertných diel, v roku 1961 ho oslovil filmový producent Sam Spiegel, aby zložil hudbu pre film Lawrence z Arábie, za ktorú potom dostal Oscara. Ďalšieho získal za hudbu k filmu Doktor Živago režiséra Davida Leana. Ocenenie za hudbu získali aj filmy The Message, Dead Poets Society či Ghost. Ako významný umelec dostal hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy. Bol štyrikrát ženatý, úspešný je jeho syn, multiinštrumentalista Jean Michel Jarre, ktorý sa zaoberá elektronickou hudbou. Maurice Jarre zomrel 29. marca 2009 vo veku 84 rokov v Lyone.

1941 – narodil sa David Clayton-Thomas (vlastným menom David Henry Thomsett, Kingston upon Thames, Surrey, UK), spevák a gitarista, exčlen skupiny Blood, Sweat & Tears, odiešiel v roku 2004. Táto jazzrocková formácia vznikla v decembri 1967 v New Yorku. Už vo februári 1968 vydali debutovú platňu Child Is Father To The Man. Veľmi úspešná bola ich druhá LP platňa Blood, Sweat & Tears z decembra 1968, za ktorú získali cenu Grammy. Z nej sú aj hity Spinning Wheel a You’ve Made Me So Very Happy. Úspešné boli aj piesne And When I Die (1969) a Hi-De-Ho (1970). V polovici sedemdesiatych rokov záujem o túto skupinu poklesol, v roku 1980 sa rozišli, na podnet manažéra Larryho Dorra od roku 1984 pokračovali v činnosti. Na svojom konte majú viac ako dve desiatky albumov a kompilácií, najnovšia je výberovka The Essential Blood, Sweat & Tears z apríla 2014. Kapela bola známou aj tým, že sa v nej počas existencie vystriedalo viac ako sto muzikantov.

1944 – narodil sa Peter Cetera, spevák, skladateľ a basový gitarista, exčlen skupiny Chicago. Táto rocková formácia vznikla v roku 1967 v Chicagu, jej zakladateľom bol Terry Kath. Ich prvý názov bol Chicago Transit Authority, pod ním vydali aj prvú LP platňu v roku 1969. V júli 1969 si skrátili názov na Chicago. Prvý hit 25 Or 6 To 4 mali v americkom rebríčku v januári 1970. Táto formácia bola úspešná hlavne v 70. a 80. rokoch. Cetera odišiel zo skupiny v júli 1985. Na sólovej dráhe vydal desať albumov, najnovšia je kompilácia The Very Best Of Peter Cetera, ktorá vyšla v máji 2017. Jeho najväčším hitom bola pieseň Glory Of Love, ktorá sa dostala na prvé miesto v auguste 1986. Hitom bola aj skladba The Next Time I Fall, jeho duet s Amy Grant, ten bol prvý v decembri toho istého roku.

1945 – narodil sa Jiří Svoboda (Praha), skladateľ, aranžér a dirigent, mladší brat známeho skladateľa Karla Svobodu. Vyštudoval konzervatórium v Plzni, ako muzikant prešiel viacerými orchestrami. V roku 1972 založil vlastnú skupinu, v ktorej hral na trombóne a basovej gitare. S ňou účinkoval dlhšiu dobu v Miami na Floride. Po návrate spolupracoval s Tanečným orchestrom československého rozhlasu aj orchestrom Karla Vlacha. V závere 70. rokov zostavil vlastný štúdiový orchester Discobolos, s ktorým nahrali piesne Helena Vondráčková, Jana Kratochvílová, Lešek Semelka, Naďa Urbánková či Jiří Štědroň. Zároveň aj piesne skladal, z tohto obdobia je pieseň Windsurfing, ktorú spieval Jiří Korn. Jiří Svoboda skladal aj hudbu k filmom, medzi nimi Anděl s ďáblem v těle režiséra Václava Matějku (1983), v hlavnej úlohe so Zdenkou Studenkovou, aj jeho pokračovanie Anděl svádí ďábla (1987). Zomrel 11. marca 2004 v Prahe vo veku 58 rokov.

1952 – narodil sa Randy Jones (Raleigh, North Carolina, USA), exčlen skupiny Village People, účinkoval v nej do záveru roka 1991. Túto vokálnu formáciu založil v roku 1977 v New Yorku francúzsky producent Jacques Morali. V šesťčlennej formácii predstavoval každý člen iný typ postavy, v tej šestici to bol kovboj, indián, policajt, stavebný robotník, vojak a cyklista. Randy Jones bol v skupine kovbojom. Už v októbri 1977 vydali prvý album Village People. V decembri 1977 vydali aj prvý singel San Francisco (You’ve Got Me). V singlovej hitparáde mali osem skladieb, hitmi boli Y.M.C.A. v decembri 1978, ktorá sa dostala na prvé miesto v Anglicku, In The Navy v apríli 1979 a Go West v júni 1979. Vydali deväť štúdiových albumov, ten deviaty Sex Over the Phone vyšiel v roku 1985. K diskografii patrí aj sedem live a kompilačných albumov. V roku 2007 nahral Randy sólový album Ticket to the World.

1977 – narodila sa Fiona Apple (Manhattan, New York City), americká speváčka a skladateľka. V júli 1996 vydala debutový album Tidal. Druhý album When the Pawn… vydala v novembri 1999.  Na svojom konte má štyri vydané albumy, ten štvrtý s názvom The Idler Wheel… vydala v júni 2012, v rebríčku sa dostal na tretie miesto.  Jeho celý názov je The Idler Wheel Is Wiser Than the Driver of the Screw and Whipping Cords Will Serve You More Than Ropes Will Ever Do.

1996 – zomrel 2Pac (vlastným menom Tupac Amaru Shakur, 16. júna 1971, New York), známy americký rapper. Do svojej tragickej smrti vydal šesť štúdiových albumov. Do TOP 10 rebríčka amerického hudobného časopisu Billboard sa dostalo jeho 19 skladieb, 8 z nich po jeho smrti. Zomrel v Las Vegas 13. septembra 1996 vo veku 25 rokov, šesť dní predtým sa postrelil, na následky strelnej rany aj zomrel.

Lekárenská pohotovosť

Lekáreň BENU OC Aupark, Nitrianska 7555/18, 92101 Piešťany 8:00 – 21:00

Lekáreň Dr. Max Tesco, N. Teslu 6711/25, 92101 Piešťany 8:00 – 20:00

Lekáreň Dr. Max OD Kaufland, Adama Trajana 6690/77, 92101 Piešťany 8:00 – 20:00

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 21. júna. Tento deň je Dňom kvetov, Svetovým dňom hudby a Medzinárodným dňom skejtovania. Meniny má Alojz.
  • 21.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 22. júna 2024
Meniny má Paulína, zajtra Sidónia