Každým tónom kultúrnejší

  • Editoriál / Blogy
  • 8. septembra 2021, 00:01

Piešťany zažili koncert roka. Otvorenie medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie 2021 sa konalo netradične v priestoroch Elektrárne Piešťany a bolo dychberúce. Po prvý raz sa bratislavský festival, ktorý sa tento rok koná po 22. raz, začínal mimo svojich tradičných pódií.


Juraj Sedlák (Autor: archív Juraj Sedlák)

Úvodný koncert v zrekonštruovanej elektrárni z roku 1906 „sadol“ a ja som ho presedel ako prikovaný o stoličku s malou dušou a dychom, ktorý si musel vystačiť s plytkosťou. Postupne zaznieva Iršaiova sugestívna modlitba pre violončelo, po nej slovenská premiéra kompozície Paprsky světla od českého skladateľa Martina Wiesnera, ktorú vystrieda violončelový koncert Klātbūtne („Presence“) jedného z najuznávanejších tvorcov dneška Pēterisa Vasksa. Diela v interpretácii českého súboru Ensemble Opera Diversa a popredného slovenského violončelistu Jozefa Luptáka pod taktovou Gabriely Tardovovej.

Trinásť huslí, štyri violončelá, dva kontrabasy a harfa zahrali súčasné komorné diela, ktoré vypovedali širokú paletu pocitov bez jediného slova. Zimomriavky.

Čaro takéhoto koncertu tkvie práve v tom, že ho precítite naživo. Z tej najjemnejšej časti je to neprenosná skúsenosť, ktorú vám nepriblíži ani najlepšia kamera a ozvučenie. To, čo počujú vaše uši, je obohatené o nádychy hlavného protagonistu na violončele, riaditeľa festivalu Jozefa Luptáka, a vy máte pocit, že ste rovno pri tom, ako sa rôzne línie hudby stretávajú, prelínajú a komunikujú spolu a zároveň s vami. Sedíte a nehýbete sa, skoro nedýchate. Hudba hýbe vami, no nie navonok, ale vo vnútri, uprostred. Pohládza, zjemňuje, očisťuje. Protagonistov klasika naopak fyzicky vyčerpáva. Tieto dve energie sa v sále dokonale miešajú. Stačí len načúvať.

Koncert sa končí najpomalším odtiahnutím sláčikov od rozvibrovaných nástrojov a vy chcete ešte… nedýchať pri hudbe, ktorá nás utvrdzuje v tom, že umenie je k životu nevyhnutné ako dýchanie. Inak pomaly, ale isto vyhynieme.

„Krása a harmónia sú zriedkavé v živote, no v hudbe sú možné,” hovorí lotyšský skladateľ Pēteris Vasks o tom, ako sa cíti pri komponovaní. Dozaista, súhlasím! Jeho dielo rozochvelo piešťanské publikum, niektorí až neudržali slzy. Nečudo, motto festivalu, ktoré počas koncertu precítite, bolo naplnené do bodky: Každým tónom kultúrnejší. Z elektrárne sme viacerí odchádzali pokornejší. Za všetkých, ktorí úvod Konvergencie 2021 v nedeľu večer zažili a precítili, veľké ďakujem.

Ak nemôžete byť priamo pri tom, pustite si ďalšie inšpiratívne koncerty festivalu aspoň „naživo” cez internet. Stojí to za každý tón!

22 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 27. januára. Tento deň je Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu. Meniny má Bohuš.
  • 27.01.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 26. januára. Tento deň je Medzinárodným dňom colníctva. Meniny má Tamara.
  • 26.01.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 27. januára 2022
Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz