Barlolámačove nové „šaty”

Mesto Piešťany získalo dotáciu na reštaurovanie bronzovej sochy barlolámača vo výške 15-tisíc eur. Bude z nej vypracovaná aj projektová dokumentácia na obnovu fontány.

(Autor: Js)

Radnica získala na základe žiadosti predloženej Ministerstvu kultúry SR v rámci programu Obnovme si svoj dom dotáciu na reštaurovanie bronzovej sochy barlolámača. Z pridelenej dotácie 15-tisíc eur budú zrealizované reštauračné práce na soche a bude vypracovaná projektová dokumentácia na obnovu technológie fontány podľa pôvodných výkresov autora diela – Ing. arch. Emila Belluša. 

„Zámerom projektu je prinavrátiť potenciál významnej národnej kultúrnej pamiatke, vrátiť jej svoj pôvodný estetický vzhľad a funkciu, odstrániť nečistoty, zásahy vandalizmu na povrchu plastiky a zabezpečiť jej sanáciu,” píše sa v stanovisku radnice.

Monumentálna socha barlolámača od Roberta Kühmayera stojí na priečelí Kolonádového mosta od roku 1933, keď bola odliata do bronzu firmou Barták v Prahe. Barlolámač sa stal symbolom uzdravujúcej sily piešťanských kúpeľov a je bezpochyby najfotografovanejším objektom mesta. 

„Zachovanie sochy je preto nielen prioritou, ale aj nevyhnutnosťou. Ďalším významným cieľom projektu je zabezpečiť unikátnu obnovu národnej kultúrnej pamiatky prostredníctvom obnovy technológie fontány podľa výkresov autora diela architekta Emila Belluša. Z dobových fotografií je zrejmé, že technológia fontány nebola doteraz nikdy zrealizovaná podľa autora diela, preto ide o zámer významného charakteru,” tvrdí radnica. 

Z programu Obnovme si svoj dom žiadala samospráva dotáciu vo výške 45-tisíc eur, bola jej však pridelená len tretina. Z čoho bude financovaná samotná obnova a rekonštrukcia fontány, mesto zatiaľ neprezradilo.

321 Shares

Najnovšie správy

Staré matrace a iné časti interiérov nepatria ani ku kontajnerom, ani do prírody, ba ani pred útulok. Zbaviť sa používaných…
  • 21.09.2023, 22:30
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je piatok 22. septembra. Tento deň je Európskym dňom bez áut. Meniny má Móric.
  • 21.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 23. septembra. Tento deň je Medzinárodným dňom proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi. Meniny…
  • 22.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 22. septembra 2023
Meniny má Móric, zajtra Zdenka