Festival Konvergencie otvorí koncert v Piešťanoch

  • Podujatia
  • 29. augusta 2021, 00:03

Obľúbený medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie už 22 rokov spája interpretov a publikum, hudbu minulosti s dielami žijúcich autorov, rôzne štýly a žánre, domácich i zahraničných umelcov. Tentoraz spojí aj dve mestá – Bratislavu a Piešťany.

Ensemble Opera Diversa a violončelista Jozef Lupták sa v nedeľu 5. septembra predstavia v Elektrárni Piešťany. © Ensemble Opera Diversa

Úvodné podujatie festivalu sa 5. septembra uskutoční v zrekonštruovanej priemyselnej pamiatke zo začiatku 20. storočia, v Elektrárni Piešťany. S brnianskym orchestrom Ensemble Opera Diversa pod taktovkou Gabriely Tardonovej sa ako sólista predstaví violončelista Jozef Lupták. Festival Konvergencie sa uskutoční od 5. do 26. septembra.

Rok 1906 priniesol viacero zaujímavých udalostí. Erupciu sopky Vezuv, v Petrohrade sa narodil Dmitrij Šostakovič, v Uhorsku boli voľby a v Piešťanoch z prostriedkov verejnej zbierky dokončili elektráreň. Traduje sa, že každý Piešťanec mal v nej svoju tehlu. O 89 rokov bola Elektrárňa Piešťany zapísaná na zoznam národných kultúrnych pamiatok. Stalo sa z nej jedinečné centrum pre zážitkové vzdelávanie v oblasti vedy, techniky a umenia. V prvú septembrovú nedeľu tu vďaka festivalu Konvergencie bude znieť hudba.

Rodákom z Petrohradu je aj skladateľ a pedagóg VŠMU Jevgenij Iršai, ktorý tento rok oslávil 70. narodeniny a už tridsať rokov pôsobí na Slovensku. Na úvodnom podujatí si môžete vypočuť jeho skladbu Maariv. Okrem Iršaiovej sugestívnej modlitby pre violončelo, skomponovanej v roku 2013 pre Jozefa Luptáka, zaznie aj slovenská premiéra kompozície Paprsky světla od českého skladateľa Martina Wiesnera, ktorú vystrieda violončelový koncert Klātbūtne („Presence“) jedného z najuznávanejších tvorcov dneška, Pēterisa Vasksa. Ako prezradila dirigentka Gabriela Tardonová pre portál klasikaplus.cz: „Vo Vasksovi je v tretej časti nesmierne intímny moment. Hrajú dvaja sólisti: husle a violončelo. A do toho ešte spieva violončelista. Spôsobuje to zimomriavky…“

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie ponúkne aj počas ďalších dní stretnutia s hudbou včerajška i dneška s vynikajúcimi domácimi i zahraničnými interpretmi. Okrem diel Iršaia, Wiesnera a Vasksa sa budete môcť ponoriť do atmosférického hudobného sveta albumu Absinthe Dominica Millera, zažijete koncert špičkového fínskeho kvarteta Meta4 s dielami Haydna, Saariaho a Sibelia.

Medzi výnimočné konvergenčné hudobné dobrodružstvá bude patriť koncert Dialógy rakúskeho perkusionistu Ruperta Strubera a klaviristky Nory Skutovej v dielach súčasných skladateľov Philippa Hurela, Hannah Lash a Mikiho Skutu. Chýbať nebude ani tradičná Bratislavská noc komornej hudby, na ktorej sa v dielach s Bratislavou spätých majstrov Johanna Nepomuka Hummela a Ernő Dohnányiho predstavia klaviristi Jordana Palovičová a Miki Skuta. Koncertom symbolicky nazvanom Soli Deo Gloria vo Veľkom evanjelickom kostole si Konvergencie pripomenú jubileum významného slovenského organistu a pedagóga Jána Vladimíra Michalka.

Festival tiež predstaví laureátov prvého ročníka skladateľskej súťaže, ponúkne čítanie z tvorby Milana Lasicu i koncert pre deti a na záver veľké komorné diela Brahmsa a Brucha v naštudovaní huslistu Igora Karška. September bude skrátka v znamení Konvergencií.

Hudba ľudí spája už celé stáročia. „Ak sa ju naučíme pozorne počúvať, budeme vedieť načúvať aj jeden druhému. Len tak môžeme spolu pokojne žiť. Ľudia s umením, človek s človekom, ale najmä sami so sebou,“ myslí si riaditeľ festivalu Jozef Lupták. Staňte sa súčasťou Konvergencií a od 5. do 26. septembra sa započúvajte do hudby, ktorá spája.

Organizátor podujatia sa riadi aktuálnymi protipandemickými opatreniami. Pre bližšie informácie sledujte webstránku konvergencie.sk. Zmena programu a účinkujúcich je vyhradená.

Vstupenky: www.konvergencie.sk/listky

Koncerty

Ne. 5. 9. o 19.00 h

Elektrárňa Piešťany

PRESENCE

Ensemble Opera Diversa (ČR) & Jozef Lupták

G. Tardonová (ČR) – dirigentka

Program: J. Iršai, M. Wiesner, P. Vasks – Klātbūtne


Št. 9. 9. o 19.00 h

Slovenský rozhlas

DOMINIC MILLER: ABSINTHE

Program: D. Miller, Z. Ravitz, N. Fiszman, J. Karlzon

& Zuzana Mojžišová

Program: R. Andris, S. Palúch, M. Skuta


Ne. 12. 9. o 11.00 h

Galéria mesta Bratislavy – detský koncert

O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu

Z detskej tvorby Mariána Vargu

Účinkuje: I. Šiller – klavír


Ne. 12. 9. o 19.00 h

Primaciálny palác

CELLO DUO

Účinkujú: R. Cohen, J. Lupták

Program: Bach, Godár, Zagar, Glière


Št. 16. 9. o 19.00 h

Slovenský rozhlas

VOCES INTIMAE

Meta4 Quartet (Fínsko)

Program: Haydn, Saariaho, Sibelius


Pi. 17. 9. o 19.00 h

Slovenský rozhlas

DIALÓGY

Účinkujú: N. Skuta – klavír, R. Struber (Rakúsko) – perkusie, M. Ruman – viola, J. Lupták – violončelo

Program: Lash, M. Skuta, Hurel, Brahms


So. 18. 9., 16.00 – 22.00 h

Dom Albrechtovcov, Klarisky

BRATISLAVSKÁ NOC

KOMORNEJ HUDBY

Účinkujú: M. Kuštárová – flauta, M. Veľas – hoboj, M. Novák (ČR) – lesný roh, P. Biely a D. Rumler – husle, M. Ruman – viola, J. Lupták – violončelo, T. Nagy – kontrabas, M. Skuta – klavír, J. Palovičová – klavír

Program: premiéry laureátov skladateľskej súťaže, rozhovory o hudbe, Bartók – Kodály – Dohnányi,

čítanie z tvorby M. Lasicu, Dohnányi – Hummel


Ne. 19. 9. o 19.00 h

Veľký evanjelický kostol

SOLI DEO GLORIA

Hommage à J. V. M.

Účinkujú: J. V. Michalko – organ,

J. Bartoš – trúbka, B. Lenko – akordeón, J. Lupták – violončelo

Program: Rinck, Bach, Messiaen, improvizácie


Ne. 26. 9. o 19.00 h

Slovenský rozhlas

BRAHMS – BRUCH

Účinkujú: I. Karško, M. Svetlík,

A. Baran a P. Šaray – husle, M. Ruman a D. Rumler – viola, J. Lupták a K. Zajacová – violončelo, R. Vizváry – kontrabas

(ts)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 13. júna. V roku 1934 sa vo Veľkých Kostoľanoch narodil spisovateľ Jozef Pavlovič. Meniny má Anton.
  • 13.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 14. júna. Tento deň je Svetovým dňom darcov krvi. V roku 1934 sa v Piešťanoch narodil športový…
  • 14.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 14. júna 2024
Meniny má Anton, zajtra Vasil