Hranica je román o dospievaní s prvkami magického realizmu

  • Kultúra a spoločnosť / Knihy
  • 17. augusta 2021, 00:02

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

(Autor: Martinus)

Vo vydavateľstve Zelený kocúr vyšiel vo výbornom preklade Gabriely Magovej román Hranica od Györgyho Dragomána. Autor patrí k najzaujímavejším súčasným maďarským spisovateľom, disponuje vynikajúcim rozprávačským majstrovstvom, má zmysel pre detail, dokáže priblížiť historické udalosti a realitu ozvláštňuje magickými momentmi. V románe Hranica ponúka čitateľovi príbeh 13-ročnej siroty Emmy, ktorú vychováva stará matka. Dej je zasadený do obdobia tesne po krvavej revolúcii v Rumunsku, Emma dospieva a vyrovnáva sa s ponižovaním (je vnučkou údajného komunistického donášača?) aj s prežívaním prvých lások. Románová línia starej matky je príbehom traumy z mladosti, spôsobenej holokaustom. Hranica je román o dospievaní s historickým pozadím s prvkami magického realizmu, čitateľovi prináša dynamický a nevídane príťažlivý text i príbeh.

Ivana Papcunová

44 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 28. septembra. Tento deň je Svetovým dňom besnoty, Svetovým dňom za právo vedieť a Medzinárodným námorným dňom…
  • 27.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 27. septembra. Tento deň je Svetovým dňom cestovného ruchu a Dňom železničiarov. Meniny má Cyprián.
  • 26.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 28. septembra 2023
Meniny má Václav, zajtra Michal, Michaela