Vystavujú diela piešťanských výtvarníkov

  • Kultúra a spoločnosť / Podujatia
  • 9. augusta 2021, 00:02

Trnavské osvetové stredisko vystavuje v Dome hudby Mikuláša Schneidera Trnavského výtvarné diela piešťanských autorov Alojza Majerníka a Rudolfa Rypáka. Kurátorom je výtvarník Jozef Švikruha. Výstava je súčasťou projektu KreaTiviTa 2021, ktorého hlavným partnerom je Fond na podporu umenia.

V Dome hudby M. Schneidera Trnavského sú vystavené aj diela Alojza Majerníka. (Autor: Trnavské osvetové stredisko)

„Svetoznáme kúpeľné mesto Piešťany virtuálne pozdravuje svoje krajské mesto Trnavu výstavou z výtvarnej tvorby dvoch svojich výtvarníkov Alojza Majerníka a Rudolfa Rypáka. Prvý je, dovolím si povedať, živou legendou kultúrno-spoločenského života Piešťan, druhý predstavuje špičku tvorivosti piešťanských výtvarníkov,“ uviedol kurátor Jozef Švikruha.

Alojz Majerník

Alojz Majerník sa narodil v roku 1937, žije a tvorí v Piešťanoch. Oblasť výtvarného umenia si vybral za svoju životnú cestu už v detstve a zostal jej verný po celý život. Vykonával profesiu propagačného výtvarníka, ale súčasne pôsobil aj ako osvetový pracovník. Podieľal sa na rozvoji záujmovo-umeleckej činnosti v oblasti výtvarníctva.

V roku 1964 bol jedným zo zakladateľom Klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri Kultúrnom a spoločenskom stredisku v Piešťanoch a dodnes je jeho dlhoročným aktívnym predsedom. Zorganizoval množstvo klubových a individuálnych výstav doma i v zahraničí, workshopov a sympózií v plenéri. Po zriadení Okresného úradu v Piešťanoch pracoval v pozícii vedúceho odboru kultúry.

Pravidelne sa zúčastňuje kolektívnych výstav Umeleckej besedy slovenskej, ktorej je členom, a ako hosť vystavuje každoročne na Trnavskej palete. Získal množstvo najvyšších ocenení vo výtvarných súťažiach a taktiež mu boli udelené spoločenské ocenenia: Pamätná medaila Daniela Gabriela Licharda, Pamätný list i Pamätná medaila predsedu TTSK Tibora Mikuša a Pamätná plaketa mesta Piešťany.

V tvorivej konfrontácii s inými umelcami nestagnuje ani v pokročilom veku. Neustále hľadá a hlavne nachádza nové spôsoby umeleckého vyjadrenia zvolených tém. So svojou tvorbou a neutíchajúcou organizačnou aktivitou sa nezmazateľne zapísal do kultúrneho povedomia nielen Piešťan a jeho širokého okolia.

Návštevníci uvidia i diela Rudolfa Rypáka.

Rudolf Rypák

Rudolf Rypák sa narodil v roku 1959 v Čiernom na Kysuciach. Výtvarnému umeniu sa venoval od detstva, ale profesijne sa rozhodol ísť inou cestou. Po absolvovaní Chemicko-technologickej fakulty SVŠT v Bratislave sa presťahoval do Piešťan. Láska k umeniu však v ňom stále pretrvávala. Kreslil, maľoval, navštevoval výstavné podujatia, samostatne sa v oblasti výtvarného umenia vzdelával prostredníctvom literatúry, študoval tvorbu a maľbu slovenských i zahraničných majstrov. Navštevoval výtvarné kurzy na VŠVU v Bratislave v ateliéri Emőke Vargovej. Svoju tvorbu prezentoval na viacerých individuálnych i kolektívnych výstavách v rámci Slovenska. Aktívne sa zúčastňuje plenérovej maľby organizovanej Umeleckou besedou slovenskou a taktiež plenérov v zahraničí.

Tvorba Rudolfa Rypáka je od samých začiatkov zviazaná s témou rodnej hornatej krajiny s realistickým zobrazením okolitého sveta. Nekopíruje však skutočnosť, čomu zodpovedá farebná škála umožňujúca vlastnú interpretáciu krajinárskeho motívu tak, aby zachytil náladu krajiny a jej farebnú a kompozičnú atmosféru.

Jeho maliarsky rukopis aj stopa štetca či špachtle vypovedá o expresívnom poňatí realistickej maľby. Jeho pedagóg a priateľ Jozef Švikruha o ňom povedal: „Svoj výbušný výtvarný temperament programovo tíši v abstraktných kompozíciách. Nič nekopíruje, nenapodobňuje, naopak ponúka možnosť rozhovoru medzi divákom a obrazom.“

V roku 2018 sa stal členom najstaršieho umeleckého spolku na Slovensku, Umeleckej besedy slovenskej v Bratislave, založeného v roku 1921. Autor žije a tvorí už takmer tri desaťročia v Piešťanoch.

Výstavu piešťanských umelcov si môžu prezrieť návštevníci Trnavského osvetového strediska do 31. augusta. 

463 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 23. septembra. Tento deň je Medzinárodným dňom proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi. Meniny…
  • 22.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 22. septembra. Tento deň je Európskym dňom bez áut. Meniny má Móric.
  • 21.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Staré matrace a iné časti interiérov nepatria ani ku kontajnerom, ani do prírody, ba ani pred útulok. Zbaviť sa používaných…
  • 21.09.2023, 22:30
  • Piešťany / Spravodajstvo
sobota, 23. septembra 2023
Meniny má Zdenka, zajtra Ľubor