Tip na výlet: Smolenické fčely odvezú turistov k zámku aj k jaskyni Driny

Návštevníkov Smoleníc počas leta vozia dva vyhliadkové turistické vláčiky na kolesách. Smolenické fčely, ako ich pomenovali, premávajú v sobotu aj nedeľu na dvoch samostatných trasách zo železničnej stanice Smolenice. Vo vybraných termínoch budú zabezpečovať aj odvoz turistov z výletného vlaku Pálffy, ktorý končí svoju jazdu v Smoleniciach.

Smolenické fčely na kolesách premávajú na dvoch trasách. (Autor: vcelovina.sk/FB Trnavský kraj zážitkov)

Obec Smolenice v okrese Trnava má niekoľko turistických lákadiel. Okrem Smolenického zámku je to jaskyňa Driny, hradisko Molpír alebo medovinárstvo Včelovina. Hlavne počas lockdownu obec zaplnili návštevníci z Trnavy, Bratislavy, ale aj iných kútov Slovenska. Bolo ich toľko, že miestne parkoviská na ich nápor nestačili.

„Dlhodobo sa zamýšľame, ako riešiť krízovú situáciu s parkovaním turistov v našej výletnej obci Smolenice. Veľmi vítame intervenciu Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj a Trnavského samosprávneho kraja, ktorí nás vyslyšali a skúšobne spúšťajú turistický ‚vláčik‘ na kolesách. Turisti môžu zaparkovať svoje auto na železničnej stanici alebo vystúpiť z výletného vlaku a po Smoleniciach sa môžu pohodlne presúvať turistickým vláčikom,” povedal Anton Chrvala, starosta Smoleníc.

Smolenické fčely na kolesách budú premávať na dvoch trasách od 9:45 do 17:30. Jedna trasa povedie k Smolenickému zámku a medovinárstvu Včelovina, druhá smerom na parkovisko pod jaskyňou Driny. Kapacita každého z vláčikov je 25 miest. Celodenný lístok na osobu bude stáť päť eur, na jazdu ho možno použiť aj viackrát počas dňa systémom nastúp a vystúp na ktorejkoľvek zastávke v Smoleniciach.

Smolenický zámok

Smolenický zámok bol postavený ako strážny hrad už v 14. storočí, neskôr ho obývali a zveľaďovali šľachtické rody Erdödyovcov a Pálfiovcov. Práve Jozef Pálfi ho premenil na romantické sídlo, ktoré pripomína slávne francúzske zámky. Z jeho 33-metrovej veže budete mať panoramatický výhľad na okolitú prírodu Malých Karpát i na anglický park, ktorý dal gróf vysadiť.

Jaskyňa Driny

Jaskyňa Driny je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku a je otvorená verejnosti už skoro osemdesiat rokov. Zaujímavosťou je, že ju objavili náhodou – psy strácajúci sa v skalnej diere k nej priviedli prvých objaviteľov. Dovtedy to bola pre miestnych občanov len záhadná diera. Pripravte sa na úzke puklinové chodby, menšie sieňové priestory, krásne prírodné útvary, netopiere, ktorých sa tu doposiaľ našlo 11 druhov, teplotu, ktorá stúpa maximálne na 7,8 stupňa Celzia a vlhkosť vzduchu 92 až 97 percent.

Hradisko a múzeum Molpír

Molpír je tajomný vrch, ktorý sa vypína nad Smolenicami. Kedysi ho obývali Kelti, aj preto pôsobí magicky až temne. Na mieste hradiska objavili archeológovia pozostatky pravekých obydlí, akropolu, dokonca akýsi chrám vytesaný do skaly s tromi vypálenými obetiskami a lebkou a kosťami asi dvojročného dieťaťa.

Včelárstvo a medovinárstvo

Kvalitný med, voda, kvasinky – to je tajomstvo smolenickej medoviny. Pri návšteve vás čaká degustácia medoviny. Deti ochutnajú sladký med a dozvedia sa tajomstvo jeho výroby.

SITA/pror

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 25. mája. Tento deň je Sviatkom sv. Urbana – patróna vinohradníkov, Medzinárodným dňom nezvestných detí a Dňom…
  • 25.05.2024, 00:02
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 24. mája. Tento deň je Európskym dňom národných parkov. Meniny má Ela.
  • 24.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 27. mája. Tento deň Medzinárodným športovým vyzývacím dňom. Meniny má Iveta.
  • 27.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 27. mája 2024
Meniny má Iveta, zajtra Viliam