Školy sa už nikdy celoplošne nezavrú

Školy na Slovensku sa nikdy celoplošne nezavrú. Prisľúbila to na tlačovom brífingu koaličných strán poslankyňa Národnej rady SR Anna Zemanová (SaS) aj v mene ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS). Reagovala tak na prijatú novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorá riešila podmienky pre neočkovaných.

Podľa poslancov Národnej rady SR ostanú školy otvorené aj v prípade nástupu tretej vlny pandémie. (Autor: Supa)

Podľa Anny Zemanovej je sloboda pre očkovaných a testovaných cestou, ako sa vyhnúť regionálnym lockdownom. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) podotkol, že novelou zákona sa v súčasnosti nič závažné nemení a ide len o prípravu na to, aby sa v zhoršenej situácii, ktorá môže nastať, mohli udržať v prevádzke wellness centrá, reštaurácie a iné podniky, aby mohla fungovať kultúra a šport a bola umožnená návšteva kostolov.

„Týmto zákonom sme sa dostali iba na európsku úroveň. Budeme robiť len to, čo je bežné v iných európskych krajinách. To znamená, že v prípade zhoršenej situácie budeme podmieňovať vstup do niektorých prevádzok potvrdením o očkovaní, prekonaní alebo testovaní,“ vysvetlil Lengvarský.

Poslanec Michal Šipoš (OĽaNO) zdôraznil, že cieľom schváleného zákona je, aby sa Slovensko pripravilo na tretiu vlnu, aby sa nemuseli zatvárať žiadne prevádzky. Vyzdvihol, že vďaka zákonu sa nezatvoria žiadne kostoly. Podľa neho, ak by tento zákon neschválili a prišla by tretia vlna, mohol by nastať kolaps. Poslankyňa Janka Bittó Cigániková (SaS) poznamenala, že obchody, podniky, školy, kultúra, športoviská aj kostoly budú otvorené vždy pre tých, ktorí sú ohľaduplní k svojmu okoliu.

Podľa poslanca Jozefa Lukáča (Sme rodina) sa podarilo vyrokovať, aby sa ľudia nedelili na dve kategórie a testy zadarmo pre neočkovaných. Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) však odmieta, že by na Slovensku existovali dve kategórie ľudí a že by sa v tejto oblasti diskriminovalo: „Zo života vieme, že ak je niekto chorý, je chorý, a každý zodpovedný sa snaží chrániť a robiť prevenciu. Očkovanie je prevencia a pomáha a chráni tých, ktorí sú okolo nás, a aj nás.“

Poslankyňa Anna Záborská (OĽaNO) konštatovala, že prijatá dohoda potvrdila funkčnosť súčasnej koalície. Verí, že kostoly sa nezavrú. Od koaličných partnerov si váži prísľub, že ak sa bude rokovať o COVID automate, zástupcovia Kresťanskej únie budú prizvaní na koaličnú radu. SITA

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 21. júna. Tento deň je Dňom kvetov, Svetovým dňom hudby a Medzinárodným dňom skejtovania. Meniny má Alojz.
  • 21.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 22. júna 2024
Meniny má Paulína, zajtra Sidónia