Umenie v parku inšpirované kúpeľným mestom

Výstava Umenie v parku zažíva svoj desiaty ročník. V rámci neho je v Zrkadlovej sieni Domu umenia Piešťany predstavený výber obrazov z Medzinárodných maliarskych sympózií v Moravanoch nad Váhom inšpirovaných Piešťanmi a ich najbližším okolím – ľuďmi, prírodou a krajinou. Obrazy vznikli v období rokov 1971 až 2000.

Kolonádový most pohľadom Eberharda Buscha z Nemecka. (Autor: am)

Riaditeľ Balneologického múzea Imricha Wintera v Piešťanoch, Vladimír Krupa, uviedol, že vystavené diela boli inšpirované mestom, jeho atmosférou, architektúrou a pravdaže kúpeľmi a liečivými prameňmi: „Krajinu v okolí Piešťan zachytili na svojich obrazoch Andrej Doboš, Ján Grimm a komorné dielko s nádherným pohľadom na Obtokové rameno Váhu je od Vladimíra Kiriloviča Gomonova.“ Na obrazoch sa nachádza aj Kolonádový most v podaní Nemca Eberharda Buscha a bulharského maliara Dilo Gerbov Dolova. Ataballiho Kičikulieva zaujala majestátna rieka Váh, piešťanské mosty a nábrežia, Kúpeľný ostrov, Vila Löger zasa Nadira Abdurachmanova.

V zrkadlovej sieni je inštalovaných aj niekoľko ďalších obrazov zahraničných i slovenských autorov. Uvidíte nielen piešťanské scenérie, ale aj tému bicyklistov či diela Včelí plást a List Justíne. Výstavu dopĺňa malý súbor plastík sochárov Jána Ťapáka a Pavla Schultza a súbor veľkorozmerných historických fotografií Piešťan, na ktorých je zachytená atmosféra mesta v prvej polovici 20. storočia.

Výstava je prístupná do 13. augusta každý deň okrem pondelka. Podujatie je príspevkom k letnej sezóne Piešťan a tiež k prehliadke architektonického skvostu zosnulého architekta Ferdinanda Milučkého.

80 Shares

Najnovšie správy

V Hoteli Sandor Pavillon sa v sobotu 11. septembra stretli maturanti so svojím triednym Jaroslavom Gregoričkom po 50 rokoch od…
  • 28.09.2021, 00:03
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
Dnes je pondelok 27. septembra. Tento deň je Svetovým dňom cestovného ruchu a Dňom železničiarov. Meniny má Cyprián.
  • 26.09.2021, 23:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 28. septembra. Tento deň je Svetovým dňom besnoty, Svetovým dňom za právo vedieť a Medzinárodným námorným dňom…
  • 27.09.2021, 23:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 28. septembra 2021
Meniny má Václav, zajtra Michal, Michaela