Bylinkárka radí: Lopúch plstnatý aj proti bolesti svalov a kĺbov

  • Bylinkárka radí / Kultúra a spoločnosť
  • 19. júla 2021, 00:02

Bylinkárka Anna Kopáčová z Vrbového sa alternatívnou liečbou zaoberá od chvíle, keď sama potrebovala pomoc. Je držiteľkou certifikátu, ktorý ju oprávňuje pestovať a spracovávať liečivé rastliny. Pozná všetky bylinky, ktoré rastú v našich lesoch, na lúkach i v záhradách. Náš seriál voľne nadväzuje na sériu článkov, ktoré sme už uverejnili v minulosti. Tentoraz vám Anna Kopáčová predstaví lopúch plstnatý.

Lopúch má protirakovinové, protinádorové, protizápalové, potopudné, močopudné antibakteriálne pôsobenie. (Autor: en.wikipedia.org)

Lopúch plstnatý (Arctium lappa) je dvojročná rastlina. V prvom roku vyrastá prízemná ružica veľkých stopkatých listov, v druhom vysoká, rozkonárená, ryhovaná byľ so striedavými vajcovitými alebo srdcovitými, na rube plstnatými listami. Rúrkovité kvety majú červenofialovú farbu, sú zoskupené do guľovitých úborov. Úbory sú zoskupené do chocholíkových metlín, pokryté pavučinovým závojom. Koreň má dužinatý, vretenovitý, na povrchu hnedý, vnútri biely. Lopúch plstnatý kvitne v júli až v septembri a narastie do výšky 50 až 150 centimetrov. Plody sú početné háčkovité guľôčky.

Lopúchov je viacero druhov, avšak všetky majú rovnaké liečivé účinky. Bežný človek nerozozná, ktorý zbiera. Rastú po celej Európe pri potokoch, pri plotoch, v opustených záhradách, v priekopách, pri násypoch, kroviskách, rumoviskách.

Je veľká škoda, že aj lopúch väčší je už málo známy. V minulosti ľudia vedeli, akú má veľkú liečivú silu. Používali ho najmä v kuchyni, kde mladý koreň, v prvom roku rastu, ktorý je veľmi šťavnatý, varili ako polievku alebo ho piekli. Koreň sušili, zomleli na múku a piekli chlieb.

Lopúch plstnatý používam na zníženie cukru v krvi, čistí pečeň, zlepšuje látkovú premenu, pri dne, znižuje tlak krvi, vhodný je proti kardiovaskulárnym ochoreniam, pri obličkových a močových kameňoch, zlepšuje trávenie, pri žalúdočných vredoch, pri zápale žalúdka, pri bolestiach svalov a kĺbov, upokojuje nervový systém, odstraňuje stres a depresiu, zlepšuje spánok, poslúži na ošetrenie vlasovej pokožky, odstraňuje mastnotu a lupiny z vlasov, pri všetkých kožných ochoreniach, ako je ekzém, psoriáza, červené lišaje na tvári, dermatitída, sklerodermia.

To všetko vďaka účinným látkam: polysacharid inulín, slizy, triesloviny, horčiny, silice, bielkoviny, minerálne látky a soli, živice. Rastlina má protirakovinové, protinádorové, protizápalové, potopudné, močopudné antibakteriálne pôsobenie.

Čaj z listov lopúcha plstnatého

Potrebujeme: 1 ČL listu lopúcha plstnatého, 2,5 dl vody

Postup: List zalejeme vriacou vodou, 10 minút lúhujeme, precedíme a dva až trikrát denne užijeme. Užívame 14 dní, týždeň prestávka, a takto môžeme viackrát zopakovať.

Čaj z koreňa

Potrebujeme: 1 ČL sušeného koreňa lopúcha plstnatého, 2,5 dl vody

Postup: Koreň zalejeme vriacou vodou, 10 minút lúhujeme, precedíme a užívame podľa potreby.

Čaje nám znížia cukor v krvi, čistí pečeň, zlepšuje látkovú premenu, je vhodný pri dne, znižuje tlak krvi, proti kardiovaskulárnym ochoreniam, pri obličkových a močových kameňoch, zlepšuje trávenie, pri žalúdočných vredoch, pri zápale žalúdka, pri bolestiach svalov a kĺbov, upokojuje nervový systém, odstraňuje stres a depresiu, zlepšuje spánok.

Olej

Potrebujeme: 50 g čerstvého koreňa lopúcha plstnatého, 50 g nakrájaných listov lopúcha väčšieho, 7 dl slnečnicového oleja, 7 dl pohár

Postup: Koreň aj listy dáme do pohára a až po vrch zalejeme olejom. Odložíme na slnečné miesto, na parapet okna, lúhujeme tri týždne. Precedíme a olej môžeme pridávať do jedál a potierame miesta na koži postihnuté ekzémom, psoriázou, sklerodermiou, dermatitídou.

Masť

Potrebujeme: 50 g čerstvého koreňa a 50 g nakrájaných čerstvých listov lopúcha plstnatého, 150 g bravčovej masti

Postup: Do kastrólika dáme koreň, listy a 150 g bravčovej masti. Zmes na miernom plameni popražíme asi 20 minút. Odstavíme, prikryjeme a necháme 24 hodín odstáť. Potom mierne prihrejeme a cez gázu precedíme do pohárov alebo nádobiek. Necháme vychladnúť, dobre uzavrieme a odložíme na tmavé a chladné miesto, najlepšie do chladničky. Masť je vhodná pri ekzémoch, psoriáze, dermatitíde, sklerodermii a pri bolestiach svalov a kĺbov.

Kúpeľ

Potrebujeme: 50 g sušeného koreňa a 100 g čerstvých listov lopúcha plstnatého, 2 l vody

Postup: Koreň a listy dáme do hrnca, nalejeme vodu a na miernom plameni varíme 30 minút. Ďalších 30 minút lúhujeme a precedíme do pripraveného kúpeľa. Kúpeľ je vhodný pri všetkých ťažkostiach s kožou, hlavne omývame vlasatú časť hlavy, ktorá nám pomôže proti lupinám a červeným lišajom na pokožke. Kúpeľ robíme podľa potreby.

Prášok

Potrebujeme: 50 g sušeného koreňa lopúcha plstnatého, mlynček

Postup: Koreň zomelieme v mlynčeku a dvakrát denne užijeme na špic noža. Prášok znižuje cukor v krvi, čistí pečeň, zlepšuje látkovú premenu, je vhodný pri dne, znižuje tlak krvi, proti kardiovaskulárnym ochoreniam, pri obličkových a močových kameňoch, zlepšuje trávenie, pri zápale žalúdka, pri bolestiach svalov a kĺbov, upokojuje nervový systém, odstraňuje stres, zlepšuje spánok. Anna Kopáčová

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 19. mája. Tento deň je Svetovým dňom hepatitídy. Meniny má Gertrúda.
  • 19.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 19. mája 2024
Meniny má Gertrúda, zajtra Bernard