Zbierka Kufor súvisí s emigráciou a je prehliadkou najbizarnejších zážitkov

  • Kultúra a spoločnosť / Knihy
  • 5. júla 2021, 09:30

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

(Autor: Martinus)

Vo vydavateľstve Absynt vyšla kniha poviedok Sergeja Dovlatova – Kufor. Autor bol ruský novinár a spisovateľ arménsko-židovského pôvodu, patrí medzi najprekladanejších ruských autorov. Od roku 1979 žil v emigrácii v USA. Dovlatovove poviedky pripomínajú tvorbu Babeľa, Bunina, Zoščenka aj Bulgakova. „Keď sa dnes obzerám dozadu, je jasné, že sa na papieri vždy usiloval o lakonickosť a lapidárnosť, o čo najhutnejšiu obsažnosť vyjadrenia,“ povedal o autorovi Brodskij, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru.

Zbierka Kufor súvisí s emigráciou a je prehliadkou najbizarnejších zážitkov z každodenného sovietskeho života. Ponúka príbehy vekslákov, šmelinárov, opilcov aj umelcov, všetci sa snažia nájsť si svoje miesto v absurdnom režime. Dovlatovove poviedky sú hemingwayovsky stručné, nie je v nich ani slovo navyše.

Ivana Papcunová

1 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 9. augusta. Tento deň je Medzinárodným dňom solidarity s bojom žien v Juhoafrickej republike a Namíbii, Dňom…
  • 08.08.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 10. augusta. Tento deň je Dňom obetí banských nešťastí a Záhaľčivým dňom. Meniny má Vavrinec.
  • 09.08.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 10. augusta 2022
Meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana