Žito prinieslo do Domu umenia tradície

Tradície našich predkov na pódiu, na plátne, v očiach i ušiach návštevníkov. V sobotu 26. júna sa publikum Domu umenia Piešťany vďaka Folklórnemu súboru Žito prenieslo do čias minulých a dozvedelo sa, ako sa správali dievky, mládenci, páni i panie domu pred dlhými desiatkami rokov.

(Autor: am)

Celovečerný premiérový program Folklórneho súboru Žito, ktorý niesol názov Návrat ku koreňom, bol venovaný jarnému zvykosloviu, v rámci ktorého diváci mohli vidieť nové programové čísla z Gemera, Tekova a Trenčína.

Publikum sa teda chvíľami dívalo na pútavé zábery prírody na plátne, ku ktorým bol pripravený hovorený vstup, informujúci o zvykoch v minulosti. Diváci si vypočuli, čo robili naši predkovia počas Veľkej noci, ako sa na jar správali k dobytku, úrode a domácnosti. Naživo tieto prehovory ilustrovali práve folkloristi zo Žita, ktorí dotvárali atmosféru simulovaním starých aktivít. Po informačných vstupoch nasledovali tanečné, pričom diváci si mohli vypočuť aj hudobné čísla a spevy.

Hosťom programu bol Detský folklórny súbor Klások z Piešťan, ktorý zožal veľký úspech. Predstavenie bolo súčasťou projektu Trikrát za ľudovou kultúrou, v ktorom Žito umožňuje ľudovú kultúru spoznať všetkými zmyslami pod heslom „vidieť, zažiť, vedieť“.  

38 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 22. septembra. Tento deň je Európskym dňom bez áut. Meniny má Móric.
  • 21.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 23. septembra. Tento deň je Medzinárodným dňom proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi. Meniny…
  • 22.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Staré matrace a iné časti interiérov nepatria ani ku kontajnerom, ani do prírody, ba ani pred útulok. Zbaviť sa používaných…
  • 21.09.2023, 22:30
  • Piešťany / Spravodajstvo
piatok, 22. septembra 2023
Meniny má Móric, zajtra Zdenka