Prístup k Priemyselnému parku Bašovce už tretíkrát mieri na rokovanie piešťanského zastupiteľstva

Priemyselný park v Bašovciach už po tretíkrát mieri na prerokovanie do piešťanského mestského zastupiteľstva. Dva neúspešné pokusy o schválenie prístupovej cesty k priemyselnému parku skrachovali na zámere investora viesť dopravu z parku po Orviskej ceste do Piešťan. Tentoraz sa smerovanie cesty zásadne zmenilo a automobily by sa mali dostávať z parku na hlavnú cestu v mieste križovatky pripájajúcej areál Porsche pri Hornej Strede.

Prístupová cesta k Priemyselnému parku v Bašovciach má začínať na križovatke pripájajúcej areál Porsche. (Autor: MsU Piešťany)

Územné rozhodnutie na stavbu „Priemyselný park Bašovce“ môže investor získať až po zosúladení prístupovej komunikácie k parku s Územným plánom mesta Piešťany. Dva roky po sebe sa o takéto zosúladenie investor pokúšal neúspešne. Jeho zámer vždy stroskotal na odborných poslaneckých komisiách a mestskom zastupiteľstve, a to najmä z dôvodu, že prepojenie priemyselného parku investor plánoval od Orviskej cesty na diaľnicu cez Kláštorskú, prípadne Jánošíkovu ulicu na Žilinskú cestu a ďalej na výjazd na diaľnicu pri Hornej Strede. Druhá možnosť bola jazda kamiónov Obchodnou či Priemyselnou ulicou na Vrbovskú cestu a odtiaľ na piešťanský výjazd na diaľnicu.

Žiadosť o zosúladenie územného plánu s investičným zámerom vybudovania priemyselného parku mieri do zastupiteľstva opäť. Tentoraz sa však pripojenie na diaľnicu z pohľadu investora zásadne mení.

Novonavrhovaná komunikácia smeruje z areálu plánovaného priemyselného parku Bašovce popri železničnej trati po časti poľnohospodárskej pôdy v lokalite Za Rakytím a zvedená je podjazdom popod železnicu na cestu prvej triedy z Piešťan do Hornej Stredy do križovatky pripájajúcej areál Porsche.

Investor v katastri obce Bašovce za diaľnicou plánuje vybudovať priemyselný park so štyrmi výrobnými halami určenými pre strojárenskú výrobu, ľahký priemysel a logistiku. Každá z hál bude disponovať plochou viac ako 8000 metrov štvorcových, po ich obsadení nájomcami by v nich malo vzniknúť okolo 200 pracovných miest. Vyplýva to zo zverejneného zámeru vypracovaného podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

Náklady na výstavbu investor odhaduje na 17 miliónov eur. Hlavným benefitom pre budúcich nájomcov má byť umiestnenie plánovaného priemyselného parku po pravej strane diaľnice D1 medzi Piešťanmi a Hornou Stredou.

Dotknuté územie s rozlohou viac ako 22 hektárov leží navyše v blízkosti letiska a Trenčianskeho kraja, kde rozvíja svoje aktivity koncern Porsche Werzkzeugbau. Lokalita mimo zastavaného územia je podľa územného plánu obce Bašovce určená na výrobnú a technickú vybavenosť. Zámer vybudovania priemyselného parku je v súlade s jej platným územným plánom.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 15. apríla. Tento deň je Svetovým dňom umenia. Meniny má Fedor.
  • 15.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 13. apríla. Tento deň je Dňom nespravodlivo stíhaných. Meniny má Aleš.
  • 13.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
V úvode apríla sa na Banke konalo jarné upratovanie obce. Organizovala ho obec od ôsmej hodiny rannej až do obeda,…
  • 15.04.2024, 16:46
  • Spravodajstvo
pondelok, 15. apríla 2024
Meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica