Prstencové zatmenie Slnka budú môcť Slováci vo štvrtok pozorovať len ako čiastočné

Štvrtkové prstencové zatmenie Slnka budú môcť Slováci pozorovať len ako čiastočné zatmenie. V tlačovej správe o tom informoval Rudolf Gális, predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied (SAV).

Veľkosť pozorovania úkazu bude závisieť predovšetkým od zemepisnej polohy pozorovateľa. Na východe Spojených štátov amerických (USA), v severnej časti Ázie a v časti Európy sa bude dať pozorovať len čiastočná fáza zatmenia. Časť slnečného disku prekryje Mesiac krátko popoludní.

„Prstencové zatmenia sú vzácne úkazy, pri ktorých sa pri pohľade zo Zeme Mesiac pohybuje pred slnečným diskom, podobne ako pri zatmeniach úplných. Rozdiel je ale v tom, že v dôsledku väčšej vzdialenosti od Zeme je uhlový rozmer Mesiaca nedostatočný na prekrytie celého Slnka a po okrajoch je viditeľný úzky prstenec slnečného disku,“ povedal Tomáš Dobrovodský, predseda Slovenského zväzu astronómov. Prstencové zatmenie budú môcť pozorovať obyvatelia severovýchodnej Kanady, Grónska a ďalekého východu Ruska.

Na strednom Slovensku platí, že ľudia začnú úkaz pozorovať okolo 12:00, maximálna fáza nastane o 12:47 a koniec o 13:35. Mesiac počas maxima prekryje asi 11 percent slnečného disku, v severných častiach našej krajiny o niečo viac. Astronómovia upozorňujú, že pri pozorovaní zatmenia Slnka bude dôležitá ochrana zraku. Na tú môžu ľudia použiť napríklad zváračský filter s vysokým číslom, špeciálne okuliare či filtre na pozorovanie Slnka, napríklad vizuálnu fóliu Astrobaader. V krajnom prípade sa na krátkodobé pozorovanie dá použiť magnetický kotúč z diskety alebo čierna časť fotografického filmu. Astronómovia neodporúčajú používanie klasických slnečných okuliarov či iných fólií.

Najbližšie čiastočné zatmenie Slnka pozorovateľné zo Slovenska nastane 25. októbra 2022.

SITA

0 Shares

Najnovšie správy

Pred 85 rokmi, presne 7. júna 1939, odletelo z piešťanského letiska osem príslušníkov 3. leteckého pluku Milana Rastislava Štefánika s…
  • 16.06.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je nedeľa 16. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom afrického dieťaťa. Meniny má Blanka, Bianka.
  • 16.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 17. júna. Tento deň je Svetovým dňom boja proti rozširovaniu púští a sucha. Meniny má Adolf.
  • 17.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Obchodný reťazec Hornbach plánuje postaviť ďalšiu predajňu pre domácich majstrov, záhradkárov a stavebníkov v Trnave. Stáť má v obchodnej zóne…
  • 16.06.2024, 00:01
  • Kraj / Spravodajstvo
pondelok, 17. júna 2024
Meniny má Adolf, zajtra Vratislav