Choré stromy v mestskej zeleni postupne odstraňujú

  • Piešťany / Spravodajstvo
  • 9. júna 2021, 00:02

Vo viacerých častiach Piešťan ste si v uplynulých dňoch mohli všimnúť stromy už vyrúbané alebo pripravené na rúbanie. Ide o dreviny, pri ktorých expertízny posudok ukázal, že sú natoľko poškodené, že vysoko ohrozujú ľudí i majetok.


Toto nie je orez, ale príprava na výrub chorého stromu. (Autor: am)

Na tieto stromy upozorňoval aj jeden z obyvateľov prostredníctvom portálu Odkaz pre starostu, ktorý vnímal orezané stromy ako zrezané necitlivo. Pýtal sa, či ich skutočne bolo treba rezať práve teraz, keď na nich hniezdili vtáky.

Odpovedal mu priamo vedúci Strediska verejnej zelene Služieb mesta Piešťany, Stanislav Verchola, ktorý uviedol, že nejde o orezy, ale prípravu na výrub: „Na stromy bolo vydané výrubové rozhodnutie z dôvodu nevyhovujúceho zdravotného stavu, z dôvodu prítomnosti dutín v kmeňoch a na kostrových konároch a poškodenia hubovými patogénmi. Podkladom bol aj expertízny posudok, v ktorom boli dreviny posúdené ako rizikové s vysokým rizikom ohrozenia zdravia a majetku.“

Šéf zelene doplnil, že práce boli vykonávané s ohľadom na ochranu hniezdiacich vtákov. Vykonali totiž obhliadku jednotlivých drevín na plošine a pri zistení hniezdenia strom neorezávali ani neznižovali jeho výšku. „Skorší termín realizácie nebol možný, keďže z dôvodu celkovej situácie ohľadne COVID-19 nebolo možné zorganizovať a zabezpečiť potrebnú techniku a pracovníkov. Pri neskoršom termíne hrozí pri veternom počasí a plnom olistení stromov zlomenie alebo vývrat celého stromu, prípadne jeho časti,“ priblížil dôvody voľby aktuálneho termínu výrubov.

0 Shares

Najnovšie správy

Známy slovenský herec Jozef Vajda sa chystá oživiť kúpeľné mesto Piešťany humorom a smiechom. Od 16. do 19. augusta sa…
  • 19.04.2024, 08:32
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
sobota, 20. apríla 2024
Meniny má Marcel, zajtra Ervín