Tip na výlet: Slávnosť ruží v historickom parku kaštieľa v Dolnej Krupej

  • Tip na výlet
  • 4. júna 2021, 11:31

Slávnosť ruží v Dolnej Krupej pripomenie v sobotu 5. júna dlhoročnú ružiarsku tradíciu v obci pri Trnave, na začiatku ktorej bola „ružová grófka“ Mária Henrieta Choteková. Z dôvodu rekonštrukcie kaštieľa sa budú všetky aktivity konať v historickom parku. Podujatie sa začne popoludní položením kytice kvetov v mauzóleu Chotekovcov, v ktorom je pochovaných šesť príslušníkov rodu, vrátane „ružovej grófky“.

(Autor: obnova.sk)

„Návštevníci môžu putovať v rámci romantickej prechádzky po historickom parku, v ktorom pre nich budú pripravené kvetinové aranžmány ako prehliadka aranžérskych prác v prírode, vystavené krásne ruže a veľa iných zaujímavostí,“ informovala Zuzana Vášáryová zo Slovenského národného múzea. Počas popoludnia sa uskutoční komentovaná prehliadka areálu so zameraním na históriu kaštieľa, ale aj hlasovanie o najkrajšiu ružu a najkrajší kvetinový aranžmán. Pripravené je tiež večerné čítanie epizód zo života Jozefa Brunsvika a Ludwiga van Beethovena o živote v kaštieli spred dvoch storočí. Beethovena a Máriu Henrietu Chotekovú bude možné vidieť v areáli v podobe živých sôch. Svoje výrobky návštevníkom ponúknu majstri tradičných remesiel, pripravený bude program pre deti, poklady ľudovej hudby ponúkne heligónkárka a speváčka Vlasta Mudríková. Večer nebudú chýbať tóny Sonáty mesačného svitu.

Kaštieľ v Dolnej Krupej, pri ktorom je aj hodnotný park, je v správe Slovenského národného múzea – Hudobného múzea. Spája sa s ním legenda o návštevách hudobného génia Ludwiga van Beethovena. Jedna z legiend hovorí, že práve tu má pôvod aj slávna Sonáta mesačného svitu a nemenej známy „list nesmrteľnej milenke“.

Grófka Mária Henrieta Choteková (1863 – 1946) pochádzala zo šľachtického rodu majiteľov kaštieľa Brunsvikovcov – Chotekovcov. Je považovaná za zakladateľku ružiarskej tradície nielen v Dolnej Krupej. Jej rozárium zažívalo najväčší rozkvet na začiatku 20. storočia, v tom čase v ňom kvitlo naraz až 6 000 ruží.

(SITA)

20 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 22. septembra. Tento deň je Európskym dňom bez áut. Meniny má Móric.
  • 21.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 23. septembra. Tento deň je Medzinárodným dňom proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi. Meniny…
  • 22.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Staré matrace a iné časti interiérov nepatria ani ku kontajnerom, ani do prírody, ba ani pred útulok. Zbaviť sa používaných…
  • 21.09.2023, 22:30
  • Piešťany / Spravodajstvo
piatok, 22. septembra 2023
Meniny má Móric, zajtra Zdenka