Kultúra sa vracia na pódiá: V Dome umenia onedlho odštartuje 66. music festival Piešťany

Music festival Piešťany je historicky druhý najstarší hudobný festival na Slovensku. Svoju históriu začal písať v roku 1956, odkedy nebol nikdy prerušený vo svojej aktivite. V tomto roku oslávi už 66 rokov svojej úspešnej existencie, počas ktorej hostil mnohých významných slovenských i svetových umelcov. A očakávaný 66. ročník sa začne už v piatok 4. júna o 19.00 h slávnostnými fanfárami.

Fanfáry Corni di Bratislava. Foto: am

„Veríme, že aj v tomto mimoriadne náročnom roku bude možné privítať skvelých sólistov, orchestre i komorné zoskupenia v Dome umenia v Piešťanoch naživo a s divákmi v sále,“ uviedol predseda festivalového výboru a dramaturg Marián Turner.

Festivalový výbor 66. mfP pripravil, aj napriek pretrvávajúcim mimoriadnym protipandemickým opatreniam, bohatý program sľubujúci hlboké umelecké i spoločenské zážitky. Súčasťou podujatia budú aj tematické výtvarné, sochárske a fotografické výstavy, ktoré svojou účasťou poctia ich tvorcovia a ďalšie osobnosti kultúrneho a verejného života. „Významné výročia, ktoré si koncertmi pripomenieme, budú patriť spomienkam na velikánov hudby, akými boli Wolfgang Amadeus Mozart, Giuseppe Verdi, Antonín Dvořák, ako aj slovenskí autori Svetozár Stračina, Tibor Andrašovan a ďalší,“ priblížil Marián Turner.

Návštevníci 66. ročníka mfP 2021 si budú môcť vypočuť jubilujúci Slovenský komorný orchester s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom a Slovenský filharmonický zbor. K významným festivalovým sólistom budú patriť medzinárodne uznávaná česká harfistka Jana Boušková, ktorá vystúpi v spoločnom koncerte so slovenskou harfistkou Katarínou Turnerovou, operný sólista Pavol Remenár a gitaristka Miriam Rodriguez Brüllová, kontrabasista Filip Jaro so súborom Mucha Quartet, najdlhšie na Slovensku pôsobiaci komorný súbor Moyzesovo kvarteto so svojimi hosťami a mnohí ďalší významní interpreti.

Vďaka digitálnemu prenosu si budú môcť diváci vychutnať reprezentatívnu inscenáciu jednej z najobľúbenejších opier hudobnej histórie, Trubadúr, od tohtoročného jubilanta Giuseppe Verdiho. Okrem sféry klasickej hudby sa predstaví aj slovenská tradičná kultúra v programe Umeleckého súboru Lúčnica, ktorý predstaví tanečno-hudobný program s názvom Z tvorby prof. Štefana Nosáľa. Záverečný slávnostný koncert festivalu zaznie 5. júla, na cyrilo-metodský sviatok a bude patriť Slovenskej filharmónii a sólistovi Jozefovi Podhoranskému.

„Veríme, že do otvorenia 66. ročníka music festival Piešťany urobíme spoločne všetko preto, aby sme pandémiu dostali pod takú kontrolu, že aj napriek výnimočným okolnostiam budú môcť jednotlivé predstavenia byť zrealizované live a za účasti publika v sále. Ak sa to podarí, bude to výnimočný sviatok kultúry,“ skonštatoval predseda festivalového výboru a dodal, že v dnešných pohnutých časoch, kedy čoraz intenzívnejšie pociťujeme deficit duševnej potravy, sa význam a postavenie kultúry v spoločnosti stáva nezastupiteľným. „Veď práve umenie je sféra, ktorá rozpráva univerzálnym jazykom dávnych i súčasných majstrov, nepozná problém času, ani nerobí rozdiely v národnostiach, názoroch, či vyznaniach. A navyše, na tlmočenie svojich humánnych myšlienok nepotrebuje prekladateľa. Sprostredkuje emócie a sýti naše duše a srdcia pokojom, radosťou, porozumením, nádejou a láskou,“ zamyslel sa M. Turner. „Nechajme sa teda opäť osloviť krásnym umením naživo, na podujatiach 66. ročníka music festival Piešťany, kde sa úprimne tešíme na stretnutie s vami,“ dodal.

Usporiadateľmi 66. ročníka mfP 2021 sú Umelecký súbor Lúčnica – Dom umenia Piešťany, Mesto Piešťany a Rezort Piešťany – Oblastná organizácia cestovného ruchu. Hlavnými dramaturgickými mottami aktuálneho ročníka sú jubileá významných umeleckých osobností a veľká nádej na návrat hudobnej kultúry k živému obecenstvu.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 21. júna. Tento deň je Dňom kvetov, Svetovým dňom hudby a Medzinárodným dňom skejtovania. Meniny má Alojz.
  • 21.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 20. júna. Tento deň je Svetovým dňom utečencov. V Dubovanoch sa v roku 1937 narodil výtvarník a…
  • 20.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 21. júna 2024
Meniny má Alojz, zajtra Paulína