Banka sa chystá na množstevný zber odpadu

Pred časom sme vás informovali o mestách a obciach, ktoré motivujú svojich obyvateľov k triedeniu odpadu aj prostredníctvom finančných úľav. Podobne na tom bude už od budúceho roka i Banka, kde sa obyvatelia pripravujú na množstevný zber.

Ilustračné foto. (Autor: menejodpadu.sk)

Bananský hlásnik informoval, že v priebehu mája budú v obci nádoby na komunálny odpad, papier a plasty označené QR kódom. Poverený pracovník bude počas každého vývozu evidovať, koľko odpadu jednotlivé domácnosti vytvorili. Čipované majú byť len nádoby registrované u vývoznej spoločnosti Marius Pedersen.

Obec tiež približuje, že aby bolo možné pri bytových domoch spravodlivo určiť, ako ktorá domácnosť triedi, zber bude prebiehať prostredníctvom 120-litrových vriec s QR kódmi. Počas vývozu komunálneho odpadu, papiera a plastov zamestnanec obce skontroluje percento naplnenia jednotlivých nádob. Tento údaj zadá do monitorovacieho systému Elwis, ktorý prenesie dáta v reálnom čase na obecný úrad.

Nezostane to len v informatívnej rovine. Koncom roka majú zamestnanci obce vyhodnotiť úspešnosť triedenia v domácnostiach, pričom od budúceho roka má na Banke platiť nové všeobecne záväzné nariadenie, v ktorom stanovia úľavy z miestneho poplatku za komunálny odpad. Cieľom je podľa obce motivovať obyvateľov, aby tvorili čo najmenej komunálneho odpadu, ktorý sa nedá ďalej využívať.

Elwis je moderný systém, ktorý monitoruje nakladanie s odpadom. Mesto, obec či zberová spoločnosť získa prehľad o reálnych množstvách produkovaného a vyvážaného odpadu z domácností a subjektov v samospráve. Evidencia umožní odstrániť anonymitu a spravodlivo odmeniť občanov za zodpovedný prístup k odpadu.

zdroj: Bananský hlásnik

0 Shares

Najnovšie správy

Pred 85 rokmi, presne 7. júna 1939, odletelo z piešťanského letiska osem príslušníkov 3. leteckého pluku Milana Rastislava Štefánika s…
  • 16.06.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je pondelok 17. júna. Tento deň je Svetovým dňom boja proti rozširovaniu púští a sucha. Meniny má Adolf.
  • 17.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 18. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom piknikov. Meniny má Vratislav.
  • 18.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 20. júna. Tento deň je Svetovým dňom utečencov. V Dubovanoch sa v roku 1937 narodil výtvarník a…
  • 20.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 20. júna 2024
Meniny má Valéria, zajtra Alojz