Knižnica vystavuje vzácne bábky

  • Kultúra a spoločnosť / Výstavy / Piešťany
  • 13. mája 2021, 00:02

Do 30. júna môžete v priestoroch Mestskej knižnice mesta Piešťany vidieť výstavu Dnes vám hráme v zlatom ráme. Výstava prezentuje vývoj bábkového divadla od drevených marionet k predmetovému divadlu. Môžete na nej obdivovať 60-ročné bábky, ako aj repliky 300-ročných bábok kočovných bábkarskych rodín.

(Autor: Juraj Sedlák)

Každý z nás si istotne pamätá, ako sme sa v detstve hrávali s vecami, ktoré vďaka našej fantázii ožívali. Otvárali sa nám dvere do magického sveta divadla, ku ktorému máme mnohí veľmi blízko. Bábkové divadlo sa na Slovensku vyvíjalo od pohyblivých figúr, slúžiacich na náboženské obrady, cez ľudové zvyky (chodenie s betlehemom, pochovávanie basy, fašiangové maškary atď.), kočovných bábkarov až po profesionálne divadlá.

Prvé vzniklo Bábkové divadlo v Žiline (1950), ďalšie v Nitre (1951), Bratislave (1957), Košiciach (1959) a v Banskej Bystrici (1960). Po roku 1989 začali vznikať súkromné nezávislé súbory pracujúce s prvkami bábkového divadla. Tie sa často vracajú k odkazom kočovných bábkarov či už k textom, typom bábok, alebo k spôsobu „kočovného“ života (každý deň odohrajú predstavenie v inom meste pre iných divákov).

Kým v 50. rokoch bábkovodiči na javisku neboli viditeľní, dnes herci vodia bábku priamo pred divákom. Bábkové inscenácie, rovnako ako činoherné, často vychádzajú z knižnej predlohy. To je dôvod, prečo sa usporiadateľom stala práve knižnica. Deťom ukazuje, ako sa s literárnym textom dá pracovať.

Na výstave môže návštevník vidieť výber z tradičných drevených marionet zapožičaných od Ivana Gontka (divadlo Tyjátr), Juraja Hamara (Teatro Carnevalo) a Beaty Zázrivcovej (Bratislavské bábkové divadlo). Bábky zo svojich inscenácií poskytli Miro Duša (Teátro Neline, Divadlo PIKI), Markéta Plachá (Divadlo PIKI) a Bábkové divadlo Žilina. Študentské práce vytvorili poslucháči Katedry bábkarskej tvorby Divadelnej fakulty VŠMU v Bratislave. Skice bábok popredných scénografov venoval knižnici Juraj Poliak (Bábkové divadlo Žilina).

Bábky a výtvarné objekty dopĺňajú popisky s termínmi vyskytujúcimi sa v bábkovom divadle (napr. animovať, marioneta, maňuška…) a zaujímavosti z tohto divadelného druhu. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a knižnica k nej pripravuje mnohé sprievodné podujatia.

Ešte pripomenieme, že v piatok 14. mája o 14.00 h knižnica pokračuje v Audio čítaniach pre celú rodinu na webe knižnice, Facebooku alebo YouTube. Čítať sa bude ľudová rozprávka, ktorú zozbieral Samuel Czambel a prečíta ju bábkoherec Lukáš Tandara.  

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 20. júna. Tento deň je Svetovým dňom utečencov. V Dubovanoch sa v roku 1937 narodil výtvarník a…
  • 20.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 21. júna. Tento deň je Dňom kvetov, Svetovým dňom hudby a Medzinárodným dňom skejtovania. Meniny má Alojz.
  • 21.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 21. júna 2024
Meniny má Alojz, zajtra Paulína