28-tonovú plastiku po päťdesiatich rokoch opäť vystavia

  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
  • 10. mája 2021, 10:09

Plastiku s názvom Pocta IX. symfónii Ludwiga van Beethovena od známeho slovenského sochára, ktorá bola desiatky rokov ukrytá v depozite, prenesú opäť do parku na Kúpeľnom ostrove. Šesť metrov vysoké dielo zo železného ingotu bolo vystavené na podujatí Socha piešťanských parkov v roku 1970 pred hotelom Thermia Palace. Aj keď viaceré diela z tohto podujatia vo verejnom priestore Piešťan ostali, modernistická socha Trizuljaka, ktorý sa medzitým stal pre režim nepohodlným, musela zmiznúť.

(Autor: Rezort Piešťany)

 “Sochu niekto vtedy aj so základom uložil v technických priestoroch kúpeľov za mŕtvym ramenom, čím ju zachránil,” hovorí syn sochára Klement Trizuljak. Dielo bolo znovuobjavené pri mapovaní sochárskych diel v rámci projektu Sochy Piešťan: Mesto ako galéria a publikované v rovnomennej knihe, ktorú v minulom roku vydalo združenie Čierne diery.

Po päťdesiatich rokoch sa dielo znova ocitne na očiach verejnosti. Nové umiestnenie plastiky vybrali organizátori v spolupráci s Kúpeľmi Piešťany a Krajským pamiatkovým úradom na osi hotela Esplanade, na zelenej ploche neďaleko vstupu do kúpaliska Eva. Monumentálne dielo bude na nové miesto po častiach presúvať piešťanská firma Raving ťažkotonážnou technikou. V rámci presunu dôjde aj k čisteniu a ošetreniu diela náterom. Dielo bude osadené do základovej jamy s betónom. “Bude to pompézna akcia, museli sme vopred vybrať trasu, po ktorej sa bude tento ťažký náklad presúvať,” hovorí Lívia Gažová z o.z. Čierne diery, ktoré presun spolufinancuje.

Rodina sochára aktivitu ocenila

V rámci projektu Mesto ako galéria sa do kúpeľného parku už podarilo osadiť plastiku Torzo ženy. Ďalšou aktivitou bude osadenie ôsmich diel Alexandra Trizuljaka v mestskom parku, ktoré získa mesto Piešťany na dlhodobú zápožičku. „Umiestnenie Trizuljakovych sôch bude symbolické. Presne pred šesťdesiatimi rokmi sa v Piešťanoch uskutočnila prvá výstava umenia v exteriéri, ktorú v spolupráci s architektom Ľubomírom Mrňom usporiadal práve Alexander Trizuljak,“ hovorí Linda Blahová z Mestského kultúrneho strediska Piešťany. Na výstavu neskôr nadviazala tradícia podujatia Socha piešťanských parkov. “Tento rok v máji zároveň oslavujeme storočnicu narodenia nášho otca, preto sa tešíme tejto aktivite,” hovorí syn sochára Alexander Trizuljak mladší.

Presun plastiky Pocta IX. symfónii sa do kúpeľného parku uskutoční v priebehu mája, jej privítanie na novom mieste aj za účasti rodiny Trizuljakovcov sa bude konať podľa aktuálnych opatrení. “V slovenskom kontexte, kde sa sochy z verejného priestoru skôr strácajú, ide o výnimočný počin,” komentuje návrat sochy do kúpeľného parku zástupca rodiny sochára Klement Trizuljak. Projekt je realizovaný s finančnou podporou oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany a Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

TS Rezort Piešťany

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 17. apríla. Tento deň je Svetovým dňom hemofílie. Meniny má Rudolf.
  • 17.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 18. apríla. V tento deň sa v roku 1901 narodil MUDr. Emil Veselý, lekár, prednosta a primár…
  • 18.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 19. apríla 2024
Meniny má Jela, zajtra Marcel