Hľadajú dobrovoľníkov na výskum šírenia ochorenia COVID-19 v spoločných domácnostiach

  • Kraj / Spravodajstvo
  • 28. apríla 2021, 13:14

Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave v spolupráci s Ústavom epidemiológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave začali s výskumom, ktorého cieľom je zistenie šírenia ochorenia COVID-19 v spoločných domácnostiach.

Fakultná nemocnica v Trnave. (Autor: juh)

Výsledky výskumu majú podľa Matúša Demka z Trnavskej univerzity pomôcť pri strategickom rozhodovaní a efektívnej kontrole epidémie. Momentálne hľadajú na výskum dobrovoľníkov z Bratislavského a Trnavského kraja.

„Hľadáme dobrovoľníkov ochotných podstúpiť odber krvi. Do výskumu potrebujeme dobrovoľníkov žijúcich v Bratislavskom a Trnavskom kraji a ich úzke kontakty zo spoločných domácností. Podmienkou je, aby mali od novembra 2020 do marca 2021 PCR testom alebo antigénovým testom potvrdené ochorenie COVID-19, aby mali viac ako 18 rokov, žili minimálne s jedným plnoletým človekom v spoločnej domácnosti a neboli doposiaľ zaočkovaní,“ informovala prodekanka pre vedecko-výskumnú činnosť Jaroslava Brňová z Centra mikrobiológie a prevencie infekcií.

Dobrovoľníkom odoberú jednu skúmavku krvi zo žily a absolvujú osobný rozhovor s cieľom získania epidemiologických údajov. Okrem zistenia hladiny protilátok metódou ECLIA bude u dobrovoľníkov vykonaný aj rýchlotest na prítomnosť protilátok. Odbery budú prebiehať v Centre mikrobiológie a prevencie infekcií Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave, ktoré sa nachádza v areáli Fakultnej nemocnice v Trnave, vedľa infekčnej kliniky, vždy vo štvrtok od 12:00 do 15:00. Dobrovoľníci sa v prípade záujmu o účasť na výskume môžu prihlásiť na e-mailovej adrese covid@truni.sk alebo na telefónnom čísle 0903 718 016.

SITA

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 13. júna. V roku 1934 sa vo Veľkých Kostoľanoch narodil spisovateľ Jozef Pavlovič. Meniny má Anton.
  • 13.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 12. júna. Tento deň je Svetovým dňom proti detskej práci. V roku 1935 sa v Piešťanoch narodil…
  • 12.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 13. júna 2024
Meniny má Anton, zajtra Vasil