Terapia hudbou

Piešťanské Hendi centrum ponúka novú doplnkovú terapiu so skúseným muzikoterapeutom Mariánom Gliganičom. Ten má v Novej Bani, kde býva, prerobený starý 70-ročný včelín na terapeutické štúdio, v ktorom napomáha liečeniu prostredníctvom zvukov a vibrácií.

Nadväzovanie kontaktu pomocou vibrácií a zvukov. (Autor: autor/ Roman Benický)

S manželkou Dankou si na samote pri Novej Bani vybudovali centrum, kde cez hudbu a prácu s telom sprevádzajú ľudí ku kontaktu so sebou samým. Miesto, kde sa usadili, je naozaj len na skok od niekdajšieho banského mesta, a predsa stúpajúc k ich samote máte pocit, že čosi rušné opúšťate a mierite do ticha.

V jabloňovom kraji, na štáloch, ako tam volajú oživlé kopanice rozťahané na kilometre všetkými smermi, v úbočí, pod lesom, v objatí ovocného sadu stojí zrekonštruovaný dom s pôvodnou stodolou, pod nimi prírodné jazierko, indiánsky stan, zeleninová záhrada a oproti domu starý včelín s modrými dverami. Natureza sa ich centrum nevolá náhodou. V portugalčine to znamená príroda, prirodzenosť. Spolu odišli z mesta aj kvôli prvorodenej dcére Amme. Chceli ju vidieť vyrastať v inom, prirodzenejšom prostredí.

„Bolo to naše najlepšie rozhodnutie, ktoré sme pre Ammu mohli urobiť,” tvrdí Marián Gliganič, vyštudovaný filozof, muzikoterapeut a hudobník. Dnes zo samoty dochádza aj do Piešťan, aby svoje hudobné a terapeutické vedomosti sprostredkoval deťom a klientom v našom meste.

V piešťanskom Hendi centre ponúkajú od marca muzikoterapie so skúseným terapeutom, hudobníkom a vyštudovaným filozofom Mariánom Gliganičom.

Prehlbovanie kontaktu zvukmi

Hendi centrum od marca rozšírilo ponuku terapií o muzikoterapiu. Okrem intenzívnej rehabilitácie a štandardných doplnkových terapií ponúka terapiu hudbou, ktorú môže klient absolvovať v rámci pobytovej rehabilitácie i formou ambulantných terapií. Keď prídete za skúseným muzikoterapeutom Mariánom Gliganičom, vkročíte do harmonickej miestnosti plnej hudobných nástrojov. Prihovorí sa vám pokojným hlasom a pravdepodobne vás usadí priamo na zem, prípadne na malú stoličku za veľký okrúhly bubon. Marián je vnímavý hostiteľ. Na 45 minút vás pozýva do práce so zvukmi.

„Pre mňa je úspech, keď s dieťaťom nadviažem kontakt. Nedávam mu do rúk paličku, že teraz ideme ťukať, búchať. Na to, aby aktivita fungovala, potrebujeme byť v kontakte a následne ten kontakt prehlbovať. Snažím sa o vedomý, pozorný pohyb,“ objasňuje Marián, ktorý vo svojej práci využíva zvuk ako terapeutický nástroj. Hudba je v jeho živote prítomná od detstva. Venuje sa hudobnej improvizácii, muzikoterapii a sprevádza iných umelcov. Pracuje s dospelými, ale aj s deťmi so špeciálnymi potrebami.

„Hudba pre mňa znamená život, pohyb, dych, rytmus, tlkot srdca, no najmä cestu k najskrytejším miestam duše,” zasväcuje nás muzikoterapeut z Novej Bane do svojho vzťahu k hudbe.

Je úžasné, ak dieťa zaspí

Niektoré zvuky nepočujeme uchom, ale cítime telom. Naše telo je zo 60 až 75 percent tvorené z vody. Naše bunky komunikujú medzi sebou prostredníctvom bunkových membrán, ktoré sú citlivé na vibrácie. Ľudské telo má schopnosť nalaďovať sa na vibrácie a tie ho dokážu harmonizovať, ale aj vystresovať.

„Výber nástrojov závisí od ich frekvenčného dosahu. Pracujem s frekvenciami od 50 do 2000 Hertzov. Mojím cieľom je poskytnúť paletu zvukov. Nepracujem s jednou konkrétnou frekvenciou, napríklad 258 Hz, ktorá by pôsobila na určitú časť tela. Ponúkam paletu frekvencií, ktoré môžu zachytiť celého človeka, a telo si môže vybrať to, čo potrebuje. Používam základné nástroje ako gongy, misky, veľký bubon, píšťalky, zvončeky, hrkálky, chrastítka alebo kigonky. Keďže som klavirista, využívam aj klavír a gitaru,“ popisuje svoje základné vybavenie Marián a pozýva nás do hudobného kúpeľa.

Výskumy dokázali, že hudba pôsobí na metabolizmus cukrov, tvorbu hormónov, na tep srdca a činnosť pľúc. Nepopierateľný vplyv má na svalstvo, dýchanie, krvný obeh či dokonca vylučovanie žliaz.

„Je úžasné, ak dieťa na konci terapie zaspí. Totiž práve tam má priestor na integráciu zažitého. Veľa rezonančných a vibro-akustických nástrojov pôsobí na telíčko tak, že znižuje mozgové frekvencie, a je iba dobre, ak sa dieťa dostane do hlbokých fáz spánku. Aktivuje sa parasympatikus a vlastne vtedy sa môžu naštartovať ozdravné mechanizmy v tele. Aktivizujú sa žľazy s vnútorným vylučovaním, vyplavujú sa stresové hormóny,“ približuje Gliganič procesy, ktoré sa za pomoci zvukov, vibrácií a hudby odohrávajú v našom tele.

Hudba k liečbe „len“ prispieva

Vo svete je muzikoterapia etablovaná ako podporná terapia vo viacerých medicínskych odboroch. Využíva sa v nemocniciach, psychiatrických liečebniach, detských stacionároch i v hospicoch pri paliatívnej starostlivosti. Pomáha regenerovať a zlepšuje vnímanie a komunikáciu.

„Keď mi rodičia s radosťou v hlase volajú, že ich dieťatko spalo a oni majú za sebou konečne pokojnú noc, je to pre mňa veľké zadosťučinenie,” prezrádza Marián, ktorý je aj inštruktorom ruskej medzinárodnej školy spievajúcich mís. Jeho misky majú rôzne frekvencie a sú zo špeciálnej zliatiny, majú tichší tón a ich vibrácie sú silnejšie a dlhotrvajúce. Hudba dokáže otvoriť cestu k fantázii, tvorivosti, hravosti. Zbližuje, načúva, rešpektuje spája a práve „to“ lieči. Marián nerád používa a nezneužíva slovo liečiť.

„Hudba dokáže sprevádzať, ošetrovať, napomáhať a prispieť k samoliečeniu,” uzatvára Marián Gliganič, ktorý pri terapiách odovzdáva hudbu zo seba deťom a ľuďom, ktorí ju potrebujú.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 17. júna. Tento deň je Svetovým dňom boja proti rozširovaniu púští a sucha. Meniny má Adolf.
  • 17.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 18. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom piknikov. Meniny má Vratislav.
  • 18.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 20. júna. Tento deň je Svetovým dňom utečencov. V Dubovanoch sa v roku 1937 narodil výtvarník a…
  • 20.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Pred 85 rokmi, presne 7. júna 1939, odletelo z piešťanského letiska osem príslušníkov 3. leteckého pluku Milana Rastislava Štefánika s…
  • 16.06.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
štvrtok, 20. júna 2024
Meniny má Valéria, zajtra Alojz