Plány na Červenej veži v minulosti

  • Piešťany / Spravodajstvo
  • 9. apríla 2021, 00:02

Ľudovít Winter kedysi plánoval postaviť na Červenej veži „záhradné“ mesto s hotelom Bellevue, kaviarňou, divadlom, kinom, etnologickým múzeom a kasínom.

Kolorovaný plán výstavby Hotela Bellevue na vrchu Banka a situácia jeho okolia (M 1:5760). V rámci výstavby tohto „záhradného mesta“ boli naplánované aj objekty divadla, kina, etnologického múzea, termálneho plážového kúpaliska a pamätníka M. R. Štefánika - pravdepodobne koniec 20. rokov 20. storočia. (Autor: archív Balneologického múzea Imricha Wintera Piešťany)

Na západnom výbežku Červenej veže sa v minulosti ťažili neogénne pieskovce a využívali sa na stavebné a sklárske účely. Už koncom 19. storočia sa začalo s jej postupným zalesňovaním a premenou na lesopark. Zalesňovanie iniciovali Alexander a Ľudovít Winterovci. Na začiatku 20. storočia bola na Červenej veži pod skalným previsom vybudovaná umelá jaskynka a začalo sa postupne s výsadbou stromov. V období medzi dvomi svetovými vojnami bola Červená veža vysadená a upravená ako lesopark – výletné miesto pre pešie vychádzky kúpeľných hostí. V rokoch 1928-1929 bola postavená výletná vyhliadková reštaurácia Červená veža.

Zámerom investora, ale aj architekta bolo postaviť pri Piešťanoch „rozhľadňu“, odkiaľ by bol výhľad až na Trnavu a na Malé Karpaty. Stavbu projektoval a stavebný dozor pri jej výstavbe vykonal piešťanský architekt Gejza Gerenday (1884-1944) a stavba, v ktorej dokázal spojiť kaviareň, reštauráciu a rozhľadňu, bola významnou funkcionalistickou stavbou. Bola obľúbeným výletným miestom kúpeľných hostí, ale i obyvateľov Piešťan. Dnes po nej zostalo len torzo, je v žalostnom stave, pustne a chátra.

Koncom 20. a začiatkom 30. rokov dvadsiateho storočia (1928-1932) sa uvažovalo o vybudovaní lanovky z Kúpeľného ostrova od liečebného domu Pro Patria na vŕšok Červená veža a uvažovalo sa o výstavbe ďalšej časti kúpeľov práve na Červenej veži. Ľudovít Winter na to po rokoch (v roku 1957) spomínal takto: „Príroda sama ponúka k novým úlohám: postaviť hotel na vrchole (myslí Červenú vežu). Postaviť nové kúpele nad prameňmi v doline a spojiť tie dve stavby lanovkou.“

Kúpeľné pacientky na výlete pri reštaurácii Červená veža – 30. roky 20. storočia.

Prvá považská zotavovňa

Winter ďalej napísal: „Ten nový hotel o 200 až 300 metrov vyššie ako Thermia by mal lepšiu polohu, bol by čiastočne chránený pred vetrom, samozrejme oknami a balkónmi na východ alebo juh. V doline by sa postavilo bahnisko, zrkadlisko a vaňové kúpele celkom na spôsob starých kúpeľov. Časť hotela by bola venovaná pre detskú zotavovňu, druhá časť pre doplnkovú liečbu slnkom pre trpiacich kĺbovými ochoreniami. Obklopená lesmi z obidvoch strán by sa utvorila prvá považská zotavovňa. Piešťany a Banka by sa spojili. Odbočka rieky Váh by bola čiastočne preklenutá.“

Hlavným iniciátorom tejto myšlienky nebol však Ľudovít Winter, ale piešťanskí lekári Dr. Ladislav Schmidt a Dr. Eduard Weisz. Mal tu byť vybudovaný rozsiahly areál: Hotel Bellevue, kaviareň a kasíno, pošta, divadlo, etnologické múzeum, kino a ďalšie bližšie necharakterizované stavby, Štefánikov pomník a pri Obtokovom ramene Váhu pod Červenou vežou termálne plážové kúpalisko. Lanovka a nový železobetónový most cez Váh mali spájať Kúpeľný ostrov a nový areál na Červenej veži. Tieto veľkorysé zámery sa napokon pre ich finančnú náročnosť, umocnenú ešte veľkou hospodárskou krízou, nepodarilo uskutočniť.

Vladimír Krupa,

493 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 21. septembra. Tento deň je Svetovým dňom Alzheimerovej choroby, Svetovým dňom vďačnosti a Medzinárodným dňom mieru. Meniny…
  • 20.09.2023, 21:20
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 21. septembra 2023
Meniny má Matúš, zajtra Móric