Župa motivuje stredoškolákov zapojiť sa do systému duálneho vzdelávania

  • Mladí dnes / Školy / Kraj / Piešťany / Región
  • 6. apríla 2021, 12:00

Študenti si okrem obohatenia svojho životopisu aj zarobia. Aktuálne je voľných približne 550 miest u zamestnávateľov.

sos technicka samko
Do systému duálneho vzdelávania je zapojená aj SOŠ technická. (Autor: am)

Trnavská župa rozvíja systém duálneho vzdelávania a balíkom výhod motivuje študentov svojich stredných škôl, aby sa doň zapojili. Ide o jedinečnú formu štúdia, ktorá účelne kombinuje získavanie teoretických znalostí s ich aplikáciou v praxi. Študenti si okrem obohatenia svojho životopisu aj zarobia. Aktuálne je voľných približne 550 miest u zamestnávateľov.

„Na zapojenie sa do systému duálneho vzdelávania v trnavskej župe motivujeme potenciálnych študentov balíkom výhod. Prváci dostanú na rozbeh mesačné štipendium vo výške 50 eur. Získajú aj duálnu BUS kartu, s ktorou môžu cestovať po celom kraji prímestskými autobusmi bezplatne až do konca štúdia na strednej škole,“ informoval trnavský župan Jozef Viskupič.

Oproti augustu minulého roka stúpol počet uzatvorených duálnych zmlúv o viac ako tretinu na 155. Počet zapojených škôl sa zvýšil z 20 na 25 a od septembra pribudnú ďalšie. V priebehu tohto školského roka sa počet zamestnávateľov zapojených do systému duálneho vzdelávania zvýšil zo 169 na 209.

„Teší nás, že napriek prakticky už rok zatvoreným školám a mnohým prevádzkam sa počet prvákov zapojených v systéme duálneho vzdelávania znížil len minimálne, z 271 na 258. Zamestnávateľom, ktorí majú v kontexte pandémie zvýšené náklady, štát refunduje až do 1.000 eur na prváka,“ povedal riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK Stanislav Pravda.

Termín na doručenie prihlášky na vzdelávanie v strednej škole zákonným zástupcom žiaka alebo plnoletým žiakom riaditeľovi základnej školy je do 8. apríla 2021. Trnavská župa ponúka pestrú paletu študijných a učebných odborov na svojich 45 stredných školách. V septembri môžu prijať spolu 3.721 študentov. Oproti prebiehajúcemu školskému roku to je o 154 viac.

Prehľad stredných škôl je dostupný v online brožúre „Kam na strednú“. Viac informácií o školách a zamestnávateľoch v systéme duálneho vzdelávania v trnavskej župe je možné získať na https://www.trnava-vuc.sk/12218-sk/dualne-vzdelavanie, prípadne prostredníctvom obrátenia sa na info.dual@trnava-vuc.sk alebo 033 55 59 425.

zdroj: TTSK

18 Shares

Najnovšie správy

Už ôsmy ročník celoslovenskej súťaže v aranžovaní kvetín, ktorú organizuje Stredná odborná škola Pruské, sa tento rok uskutočnil pri príležitosti…
  • 16.04.2021, 00:01
  • Mladí dnes / Školy / Piešťany
Dnes je piatok 16. apríla. Tento deň je Svetovým dňom hlasu. Meniny má Dana, Danica.
  • 16.04.2021, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Výstavba 3,6 kilometra dlhého úseku medzi hranicou Trenčianskeho a Trnavského kraja a mostom na Bodone má začať už koncom leta…
  • 16.04.2021, 10:17
  • cyklistika / Nezaradené / Kraj / Piešťany / Spravodajstvo / Región
Mesto Piešťany ako zriaďovateľ, po dohode s riaditeľkami materských škôl, určilo termín na podávanie žiadostí o prijatie dieťaťa na predprimárne…
  • 16.04.2021, 10:24
  • Mladí dnes / Školy / Piešťany / Spravodajstvo / Región
piatok, 16. apríla 2021
Meniny má Dana, Danica, zajtra Rudolf