Prehľad zmien platných od 22.marca

  • Kraj / Piešťany / Spravodajstvo / Región
  • 23. marca 2021, 08:30

Sprísnil sa hraničný režim pre zaočkovaných a nové rozdelenie okresov. Piešťany su bordové, na cestu do zamestnania potrebujete aj naďalej test starý maximálne 7dní. Na cestu do prírody v rámci okresu test nepotrebujete.

(Autor: MinV SR)

POVINNÁ KARANTÉNA PRE ZAOČKOVANÝCH A OSOBY, KTORÉ PREKONALI COVID

Od 22. marca nadobúda účinnosť nová vyhláška Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Sprísňuje režim pre osoby, ktoré prekonali ochorenie covid-19, a pre osoby zaočkované aj druhou dávkou vakcíny pred viac ako 14 dňami.

V prípade, že sa na tieto osoby nevzťahuje niektorá z výnimiek, budú po návrate zo zahraničia povinné registrovať sa na e-hranica a nastúpiť do izolácie s možnosťou podstúpiť RT-PCR test na území Slovenskej republiky najskôr na 8. deň od vstupu. (Doteraz mohli absolvovať test aj hneď po príchode a v prípade negatívneho výsledku mohli ukončiť izoláciu.)

Ide o preventívne opatrenie, je súčasťou úsilia o zníženie rizika šírenia nových variantov vírusu medzi obyvateľstvom.

Naopak, výnimky z karantény budú mať po odsúhlasení ministerstvom zdravotníctva aj zdravotnícki pracovníci, ktorí prichádzajú na Slovensko zo zahraničia za účelom poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti.

Podrobnosti k hraničnému režimu:https://www.uvzsr.sk/…/rozcestnik_vyhlaska_hranice_22-3…

ROZDELENIE OKRESOV PODĽA COVID AUTOMATU A VÝNIMKY ZO ZÁKAZU VYCHÁDZANIA

Od pondelka je 20 okresov v čiernej zóne, teda vo štvrtom stupni varovania. V treťom stupni varovania ich je 55, vrátane okresu Piešťany. Do zamestnania je potrebný test starý maximálne 7 dní.

V druhom stupni varovania sú štyri okresy: Kežmarok, Námestovo, Nové Zámky a Tvrdošín, kde stačí do práce test maximálne starý 14 dní.

Okrem toho v čiernych okresoch je potrebný negatívny test aj do prírody.

Od soboty 20. marca platí zákaz vycestovať do zahraničia na rekreáciu, a to individuálnu aj skupinovú.

K výnimkám zo zákazu vychádzania pribudli cesty vysokoškolákov zdravotníckych a farmaceutických odborov na výučbu.

Detaily a prehľad výnimiek zo zákazu vychádzania:https://www.minv.sk/?tlacove-spravy…https://automat.gov.sk/…

RESPIRÁTORY

Spresňuje sa definícia respirátora vhodného na prekrytie horných dýchacích ciest. V novej vyhláške ÚVZ SR sa píše, že okrem respirátora FFP2 bude možné nosiť respirátory aj KN95 alebo N95 posúdené podľa európskych požiadaviek. Zároveň sa dopĺňa, že môže ísť aj o iný respirátor, pre ktorý vydal Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR tzv. výnimku.

Nosenie respirátora je povinné vo všetkých interiéroch okrem vlastnej domácnosti, platia výnimky pre niektoré skupiny osôb.

Detaily: https://www.uvzsr.sk/…/rozcestnik_vyhlaska_respiratory…

ČINNOSŤ PREVÁDZOK

V novej vyhláške ÚVZ sa povoľuje prevádzka nekrytých a čiastočne krytých trhovísk s predajom sadeníc, rezaných kvetov, potravín, zeleniny a ovocia.

Spresňuje sa, že medzi prevádzky verejného stravovania, ktoré môžu zákazníkom vydávať jedlá so sebou, patria aj stánky s trvalým stanovišťom.

Okrem bankových, poisťovacích a leasingových služieb budú môcť byť otvorené aj prevádzky iných finančných služieb.

Otvoriť sa budú môcť všetky prevádzky poskytujúce opravy a servis elektroniky, strojov a iných vecí a zariadení.

Špecifikuje sa, že osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a ich sprievodcovia nemusia v prevádzkach dodržiavať dvojmetrový odstup. Dopĺňa sa, že sprievodca môže ísť vo vyhradenom čase od 9:00 do 11:00 nakupovať pre osobu s ťažkým zdravotným postihnutím aj sám, musí mať však so sebou príslušný preukaz.

Detaily:https://www.uvzsr.sk/…/rozcestnik_vyhlaska_prevadzky_22…

0 Shares

Najnovšie správy

Obchodný reťazec Hornbach plánuje postaviť ďalšiu predajňu pre domácich majstrov, záhradkárov a stavebníkov v Trnave. Stáť má v obchodnej zóne…
  • 16.06.2024, 00:01
  • Kraj / Spravodajstvo
Dnes je pondelok 17. júna. Tento deň je Svetovým dňom boja proti rozširovaniu púští a sucha. Meniny má Adolf.
  • 17.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Pred 85 rokmi, presne 7. júna 1939, odletelo z piešťanského letiska osem príslušníkov 3. leteckého pluku Milana Rastislava Štefánika s…
  • 16.06.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je nedeľa 16. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom afrického dieťaťa. Meniny má Blanka, Bianka.
  • 16.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 17. júna 2024
Meniny má Adolf, zajtra Vratislav