Policajti zasahovali pre zanedbanú výchovu, dieťa našli na dvore prikryté perinou

  • Kraj
  • 17. marca 2021, 11:22

Policajti v okrese Trnava boli minulý týždeň privolaní k prípadu, ktorý javí známky možného týrania maloletej osoby. Desaťročné dieťa našli zanedbané a vzhľadom na poveternostné podmienky v chatrnom oblečení prikryté na dvore perinou.

Ilustračné foto: pixabay.com

Z preventívnych dôvodov policajti privolali na miesto posádku rýchlej zdravotnej pomoci, ktorá si 10-ročné dieťa prevzala do starostlivosti a chlapec bol v nemocnici niekoľko dní na pozorovaní.

Policajti vyrozumeli aj pracovníčky sociálnej kurately, ktoré na základe policajných záznamov požiadali súd o predbežné opatrenie. Chlapec bol po rozhodnutí súdu umiestnený zatiaľ do detského domova. Podľa informácií, ktoré máme zatiaľ k dispozícii, bola matka dieťaťa covid pozitívna a na údajnú zanedbanú výchovu a starostlivosť upozornil občan, ktorý sa na podmienky, v ktorých bolo dieťa vychovávané, nemohol dlhšie prizerať.

Dieťa našli policajti zanedbané a vzhľadom na poveternostné podmienky v chatrnom oblečení prikryté na dvore perinou.

Na základe oznámenia začala vyšetrovateľka vo veci trestné stíhanie pre zločin týrania blízkej a zverenej osoby.

Za týranie, zneužívanie a zanedbávanie dieťaťa sa považuje akékoľvek náhodné, vedomé, prípadne nevedomé konanie rodiča, vychovávateľa alebo inej osoby voči dieťaťu, ktoré poškodzuje  telesný a duševný vývoj dieťaťa. Za trestuhodné zaobchádzanie s potomkami sa považujú verbálne útoky, sadistické a dehonestujúce správanie, citový chlad, resp. odvrhnutie, prehnané nároky a požiadavky na maloleté dieťa, protirečivé a nezmyselné príkazy.

Ak viete, že vo vašom okolí dochádza k závažným prípadom týrania dieťaťa, môžete ihneď nahlásiť prípad pracovníkom sociálnej kurately a v prípade priameho ohrozenia na živote a zdraví bezodokladne kontaktovali políciu na čísle 158. Zároveň dieťaťu môžete odporučiť, aby kontaktovalo napr. bezplatnú Linku detskej istoty. Najmä v čase pandemických opatrení sú tieto prípady skôr skryté, v čase dištančnej školskej dochádzky ťažšie odhaliteľné, preto je vaša pomoc o to dôležitejšia. Aj anonymné oznámenie môže pomôcť, aby pracovníci sociálnej kurately včas zasiahli a si situáciu v rodine preverili.

KRPZ

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 18. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom piknikov. Meniny má Vratislav.
  • 18.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Pred 85 rokmi, presne 7. júna 1939, odletelo z piešťanského letiska osem príslušníkov 3. leteckého pluku Milana Rastislava Štefánika s…
  • 16.06.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je štvrtok 20. júna. Tento deň je Svetovým dňom utečencov. V Dubovanoch sa v roku 1937 narodil výtvarník a…
  • 20.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 17. júna. Tento deň je Svetovým dňom boja proti rozširovaniu púští a sucha. Meniny má Adolf.
  • 17.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 20. júna 2024
Meniny má Valéria, zajtra Alojz