Lúčnica tancuje online, speváci prichádzajú s jedinečnou nahrávkou

Milovníci kultúry by už zaiste radi navštívili predstavenie či koncert. Umelecký súbor Lúčnica, pod ktorý patrí aj piešťanský Dom umenia, však v týchto dňoch pre radosť svojich priaznivcov funguje aspoň v online priestore. Za svojimi fanúšikmi ide priamo do ich obývačiek.

Lúčnica sa so Slovenským triptychom predstavila aj v piešťanskom Dome umenia. (Autor: am)

V piatok 26. februára si fanúšikovia Lúčnice vychutnali predstavenie Slovenský triptych, ktorý niekoľkokrát folkloristi naživo uviedli aj v Dome umenia. O online verziu predstavenia bol veľký záujem, a tak organizátori museli pristúpiť k obmedzeniu počtu vstupeniek, aby bola kvalita prenosu zachovaná. V tomto prípade išlo už o druhý online prenos tohto predstavenia, a keďže, bohužiaľ, pre fanúšikov kultúry zatiaľ epidemiologická situácia nenasvedčuje, že by sa kultúra mohla v blízkej dobe navrátiť na pódiá, online prenos sa ešte možno zopakuje.

Okrem toho Spevácky zbor Lúčnica prichádza s novým hudobným titulom Albrecht/Martinček. „Skladby na tomto albume – Omša C Dur Alexandra Albrechta a Symfónia č. 4 In Memoriam Milan Rastislav Štefánik od Petra Martinčeka – boli nahrané štúdiovo a vydané na CD po prvý raz. Ide teda o ‚world premiére recordings‘, na čo sme hrdí. Druhou výnimočnosťou je, že ide o opusy dvoch významných slovenských skladateľov, ktorých umelecká výpoveď má okrem hudobnej aj silnú duchovnú, respektíve filozofickú, historickú i spoločenskú hĺbku,“ vysvetľuje výnimočnú dramaturgiu albumu Marián Turner, generálny riaditeľ Umeleckého súboru Lúčnica.

Interpretmi nahrávky sú Spevácky zbor Lúčnica so zbormajsterkou Elenou Matušovou, mezzosopranistka Jana Kurucová, Štátny komorný orchester Žilina a dirigenti Martin Leginus a Leoš Svárovský. CD je prvou spoluprácou medzi vydavateľstvom Real Music House a Umeleckým súborom Lúčnica.

Svoje diela autori skomponovali s odstupom 110 rokov. Albrecht v roku 1903 a Martinček v roku 2013. Hudobný jazyk oboch skladateľov je postavený na báze tonality s výraznou bohatou melodickou a rytmickou invenciou. A v oboch prípadoch ide o hudbu, ktorá má ambíciu zaujať aj širšie publikum. Kompozičné prostriedky, ktoré autori zvolili pri realizácii svojich diel, sú pomerne skromné. Používajú menšie orchestrálne obsadenia, čo zvukovo vyhovuje aj komornému zboru a vokálnym sólistom.

Alexander Albrecht skomponoval Omšu C Dur ešte ako poslucháč bratislavského Kráľovského maďarského katolíckeho gymnázia pri Klariskách. Peter Martinček vytvoril svoju 4. symfóniu už ako skúsený profesionál na vrchole svojich umeleckých síl. Hudobne ňou oslávil jednu z najväčších osobností našich dejín, spoluzakladateľa prvého československého štátu, diplomata, politika, vedca, spisovateľa, cestovateľa i filozofa, generála Milana Rastislava Štefánika.

„Krátko pred ohlásením oficiálneho vydania tejto nahrávky sme sa dozvedeli veľmi smutnú správu, že nás 14. februára navždy opustil skladateľ Peter Martinček. V našom vydavateľstve sme už v roku 2014 vydali jeho Symfónie č. 2 a 3 a teraz, spoločne s Lúčnicou, vydávame jeho 4. symfóniu In memoriam Milan Rastislav Štefánik. Mala to byť hudobná oslava. Teraz sa však z novinky stala spomienka na veľký talent slovenskej vážnej hudby. Česť jeho pamiatke a hudbe, ktorú nám zanechal,“ dodáva k smutnej udalosti Robert Pospiš z vydavateľstva Real Music House.

Riaditeľ Lúčnice Marián Turner k tomu dodáva, že pre ich zbor bolo veľkou cťou môcť v ostatných rokoch spolupracovať s Petrom Martinčekom pri uvádzaní jeho 4. symfónie doma i v zahraničí. Zažili spolu úspechy, mali veľa zážitkov i nových plánov, a tak ich smutná správa o skladateľovej smrti hlboko zasiahla. „Keď sme týždeň pred Petrovým odchodom spolu naposledy telefonovali, povedal mi, ako veľmi sa mu nahrávka páči a že plánuje pre náš zbor napísať novú skladbu, na ktorú sa už teší. Ohodnotil aj dobrú spoločnosť s Alexandrom Albrechtom, s ktorým sa podelili o miesto na albume, nakoľko sa s ním poznal ešte jeho otec a skladateľ Dušan Martinček. Peter v tom videl symbolické prepojenie a umeleckú kontinuitu ich troch, netušiac ešte, že dojmy z nahrávky budú posudzovať všetci spolu už z „druhého brehu“. My v Lúčnici však veríme, že aj tam nás budú dobre počuť a z našej interpretácie budú mať takú radosť, akú sme prežívali my pri realizácii tohto CD,“ hovorí Turner.

164 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 21. februára. Tento deň je Medzinárodným dňom turistických sprievodcov a Medzinárodným dňom materského jazyka. Meniny má Eleonóra.
  • 21.02.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 21. februára 2024
Meniny má Eleonóra, zajtra Etela