Žiakom Spojenej školy v Piešťanoch bude pomáhať kocúrik Oreo

Kým žiaci Spojenej školy Piešťany trávia lockdown doma, škola pre nich pripravila novú terapeutickú metódu. Pomáhať im v rámci felinoterapie bude utešený kocúrik Oreo. Stane sa tak kolegom ďalšieho zvieracieho terapeuta, psíka Alana.

Oreo bude žiakov liečiť fyzicky i psychicky. (Autor: FB Spojená Škola)

Piešťanská spojená škola sa rozhodla okrem canisterapie využívať aj tzv. felinoterapiu, teda mačacieho terapeuta. Žiaci si môžu Orea pohladkať, popestovať, položiť si ho do lona, a to všetko s pozitívnymi účinkami. Zlepšiť sa im môže hneď niekoľko oblastí, dokonca celkový zdravotný stav. Mačka môže pozitívne ovplyvniť fyzický stav dieťaťa i dospelého, a to nielen ako forma relaxácie, ale môže mať aj motivačnú funkciu pri precvičovaní motoriky a logopedických cvičeniach.

V rámci výskumu v bakalárskej práci na Masarykovej univerzite v Brne bol pozorovaný priamy vplyv na zlepšenie fyzického stavu – vplyvom vyššej telesnej teploty mačky sa podarilo uvoľňovať spazmy na rukách. Dokonca bolo dokázané, že u všetkých pozorovaných osôb mala felinoterapia vplyv na ich psychickú pohodu, podnecovala vytváranie vzťahov a komunikáciu s okolím, napomáhala v rozvoji rozumových schopností a učenia, čím prispievala k zlepšeniu celkového psychického stavu klientov.

Mačky môžu napomáhať odbúravaniu stresu a zmierňovaniu depresie, ale sú prospešné i v zlepšovaní psychického stavu, znižujú úzkosť, agresivitu a strach. Prítomnosť mačky dokonca znižuje krvný tlak a tepovú frekvenciu, teda priaznivo pôsobí na srdce.

Oreo tak bude akýsi komplexný pomocný lekár, ktorý spolu so psíkom Alanom pomôže zlepšiť zdravotný stav malých i veľkých žiakov.

60 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 21. marca. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti rasovej diskriminácii, Svetovým dňom Downovho syndrómu, Medzinárodným dňom…
  • 20.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 22. marca. Tento deň je Medzinárodným dňom tuleňov a Svetovým dňom vody. Meniny má Beňadik.
  • 21.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 22. marca 2023
Meniny má Beňadik, zajtra Adrián