Piešťany v hodnotení finančného zdravia miest na štyridsiatom piatom mieste zo 141 hodnotených

  • Piešťany / Spravodajstvo / Región
  • 23. februára 2021, 00:02

Každoročne Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zverejňuje aj rebríček obcí, miest a krajských samospráv zostavený podľa ich finančného zdravia. Finančné zdravie samosprávy vypovedá o tom, do akej miery je jej hospodárenie udržateľné a či spôsobuje alebo nespôsobuje problémy.

Piešťany sa v rebríčku finančného zdravia umiestnili na 45. priečke so 141 hodnotených. (Autor: INEKO)

Každoročne Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zverejňuje aj rebríček obcí, miest a krajských samospráv zostavený podľa ich finančného zdravia. Finančné zdravie samosprávy vypovedá o tom, do akej miery je jej hospodárenie udržateľné a či spôsobuje alebo nespôsobuje problémy.

Finančné zdravie je jedno číslo v intervale 0 (najhoršie) až 6 (najlepšie) počítané na základe údajov za štyri po sebe idúce roky. V takomto rebríčku sú Piešťany zaradené na 45. pozícii v rámci hodnotenia miest so skóre 5,1. Zo susedných okresov je na tom suverénne najhoršie Myjava, ktorá je dokonca na úplne poslednom mieste celoslovenského rebríčka s hodnotiacim skóre finančného zdravia len 3,0 na 141. pozícii.

Susedné Nové Mesto nad Váhom patrí so štvrtou pozíciou a hodnotením od INEKO 5,9 medzi premiantov mestských samospráv. Mesto Leopoldov je dokonca o priečku vyššie s rovnakým skóre 5,9. Topoľčany sú so skóre 5,5 na ôsmej priečke, Hlohovcu so skóre 5,4 patrí jedenásta pozícia a Trnava so skóre 5,3 zaujala v rebríčku miest poradie číslo devätnásť.

Finančné zdravie Vrbové (zdroj: INEKO)

V druhej polovici rebríčka na pozícii 82 so 141 hodnotených je mestečko pod šikmou vežou. Vrbové dosiahlo skóre 4,9.

Z ôsmich krajských samospráv patrí trnavskej tretia priečka so skóre finančného zdravia 5,1.

Čo je finančné zdravie

Finančné zdravie nahrádza pätnásť indikátorov finančnej stability jedným číslom a je postavené na piatich z týchto indikátorov – Celkový dlh, Dlhová služba, Bilancia bežného účtu, Záväzky po lehote splatnosti a Záväzky aspoň 60 dní po splatnosti. Finančné zdravie mesta, obce alebo vyššieho územného celku vypovedá o tom, do akej miery je hospodárenie udržateľné a či príslušnému mestu, obci alebo VÚC hospodárenie spôsobuje alebo nespôsobuje problémy.

Finančné zdravie je jedno číslo v intervale 0 (najhoršie) až 6 (najlepšie) počítané na základe údajov za štyri po sebe idúce roky ako kombinácia piatich vybraných indikátorov. Celkové skóre finančného zdravia sa počíta ako vážený priemer zo skóre, ktoré dosiahla každá z jeho piatich zložiek. Tie majú váhu postupne 30, 10, 30, 15 a 15 percent.

12 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 25. februára. Meniny má Frederik, Frederika.
  • 25.02.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Téma piešťanského aquaparku na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva opäť po dlhej dobe ožila. V rámci bodu, ktorý sa zaoberal aktualizáciou…
  • 23.02.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
nedeľa, 25. februára 2024
Meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor