Graffiti: Nekonečný (estetický) príbeh

  • Piešťany / Spravodajstvo
  • 23. februára 2021, 00:02

Graffiti sú nielen v našom meste problémom, ktorý doteraz máloktorá radnica dokázala uchopiť za správny koniec. Existujú riešenia, ktoré by nás neželaných nápisov a čarbaníc v istom rozsahu zbavili, a zároveň talentovaným pouličným umelcom poskytli legálny priestor na ukážku ich tvorby?

Čo je väčšia hanba? Pomaľovaný a postriekaný plot, ktorý grafiťáci premenili na viac-menej vkusnú pouličnú galériu, alebo kedysi jeden z najkrajších hotelov široko-ďaleko, ktorý už vyše 30 rokov chátra? (Autor: Juraj Sedlák)

Faktom zostáva, že graffiti dozaista úplne nevymiznú, lebo vždy sa nájdu jedinci, ktorí nedokážu rešpektovať žiadne ani sprejerskou komunitou nastavené pravidlá.

Problematike sa budeme podrobnejšie venovať v jednom z nasledujúcich vydaní. Na úvod vám prinášame plejádu graffiti v našich uliciach, ktoré pre kúpeľné mesto s ambíciami v turistickom ruchu predstavujú estetický problém, pre majiteľa nehnuteľnosti poškodenie majetku a pre iných sú posolstvom, umením, revoltou.

Ako hovorí český klasik: „Jména hloupých na všech sloupích.” Poškodzovať umelecké dielo kohosi iného? Absolútne neprípustné a cez čiaru!
Chátrajúci amfiteáter bol v lete 2019 poskytnutý na Street art festival, počas ktorého na ňom pribudli legálne a vkusné graffiti. Opustené objekty odjakživa lákali sprejerov. Dokedy bude takým objektom piešťanský amfiteáter, je iná téma.
Päsť na oko. Čo poviete – umenie alebo vandalizmus? Vandalizmus!
Kto zaplatí za odstránenie graffiti na súkromnom majetku a nelegálnych miestach? Koľko to stojí? Stačí to premaľovať alebo je potrebná špeciálna technika? Existuje riešenie, ako graffiti eliminovať na minimum? Otázok je habadej.
Vkusné graffiti dokáže väčšina z nás na vyhradených plochách bez problémov tolerovať, niektorí aj obdivovať. Street art môže byť spestrením ulice, lokality a nemusí byť vizuálnym smogom.
Legálnych plôch pre sprejerov, ktorí reálne majú talent, je v Piešťanoch minimum. Toto je asi najkrajšia plocha v meste, ktorá by sa na legálny street art dala využiť. Vyžadovalo by si to súhlas vlastníka, vysokozdvižnú plošinu, čas a financie. Mohla by slúžiť napríklad na osvetu.
Graffiti s podpisom. Otázka znie, dá sa nelegálna tvorba graffiti monitorovať priemyselnými kamerami a vytvorením grafologickej databázy, podľa ktorej by sa páchatelia dali identifikovať?
68 Shares

Najnovšie správy

Pred časom sa na sociálnej sieti Facebook objavila zaujímavá otázka. Ako sa vlastne volá potok, ktorý preteká Piešťanmi? Je to…
  • 06.03.2021, 00:02
  • Piešťany / Spravodajstvo / Región
Dnes je nedeľa 7. marca. V tento deň sa v Leopoldove v roku 1922 narodil a 29.3. 2004 v Piešťanoch…
  • 07.03.2021, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Obrovská radosť zavládla v piešťanskom útulku, keď koncom februára do tamojšej brány dorazili palety plné krmiva a čistiacich prostriedkov. Zvieratá…
  • 06.03.2021, 08:00
  • Piešťany / Spravodajstvo
nedeľa, 7. marca 2021
Meniny má Tomáš, zajtra Alan, Alana