Vtáky prikrmujeme, najmä keď je pod nulou

Mnoho ľudí sa snaží vtákom pomôcť prečkať zimu tým, že im prisypávajú krmivo. Okrem vlastných oblokov, parapetov a záhrad prichádzajú s krmivom aj do viacerých piešťanských mestských lokalít – či už do parku, alebo ku Kolonádovému mostu.

(Autor: am)

Kedy však vtáky dokrmovať a čím, informuje Štátna ochrana prírody. Pri prikrmovaní treba vnímať aktuálny stav počasia. Keď teploty klesnú pod nulu alebo nasneží, je správny čas. Ak je odmäk alebo sa oteplí, môžeme intenzitu kŕmenia znížiť. Veľmi dôležité je podľa organizácie spomenúť, kedy s prikrmovaním prestať. Ako väčšina druhov zvierat aj spevavce, ktoré u nás zimujú, si vraj veľmi rýchlo zvyknú na jednouchý spôsob získavania potravy z kŕmidiel a môžu trochu „zlenivieť”. Potom môžu slnečnicou kŕmiť svoje mláďatá, ktoré pre nedostatočný prísun bielkovín zahynú.

Nezabudnite, že nikdy vtáctvu nesmiete dávať pečivo, aj keď ho s chuťou žerú. Spôsobíte im tým nemalé problémy, pečivo v žalúdku vtáctva totiž kvasí. Rovnako sa vyvarujte solených, korenených, pražených a údených potravín.

Čo im teda môžete dávať? Najlepšou a najdostupnejšou komoditou je slnečnica. Je jedno, či je čierna či „žíhaná“, môže byť kombinovaná aj s inými semenami, ako je repka, konopné semeno, ľanové semeno, proso, pšenica alebo mak. Sýkorky a ďatle obľubujú aj orechy a loj, najlepšie hovädzí. Drozdy a chochláče zasa uvítajú jabĺčka. A ak chcete, aby sa na kŕmidle objavili väčšie druhy vtákov, môžete im ponúknuť kukuricu, tá je lákadlom pre straky i sojky.

82 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 20. marca. Tento deň je Svetovým dňom divadla pre deti a mládež, Medzinárodným dňom šťastia a Svetovým…
  • 19.03.2023, 22:24
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 19. marca. Tento deň je Sviatkom sv. Jozefa. Meniny má Jozef.
  • 18.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 20. marca 2023
Meniny má Víťazoslav, zajtra Blahoslav