Na darovanie krvi sa treba objednať

Darovať krv môžete v Nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch aj v tomto epidemiologickom období. Nestačí však len náhodne v stredu prísť a „skúsiť šťastie“, musíte mať rezervovaný termín.

Krv počas stredajších odberov darujú približne dve desiatky darcov. (Autor: am)

Ešte začiatkom januára piešťanská nemocnica informovala, že z dôvodu zhoršujúcej sa hygienicko-epidemiologickej situácie, ako aj z dôvodu nedostatku zdravotného personálu na lôžkových oddeleniach nemocnice dočasne upravuje ordinačné hodiny aj v odborných ambulanciách. Medzi dotknutými ambulanciami je i hematologická, ktorá ordinuje v pondelok a v piatok.

Zaujímalo nás preto, či je možné naďalej v Piešťanoch darovať krv a akým spôsobom je to v súčasnosti organizačne zabezpečené. „Darcovia krvi sa musia evidovať, telefonicky sa treba nahlásiť na mobil 0948074 797 počas riadnej pracovnej doby. Z dôvodu, že v čase pandémie sa môžu vykonávať iba akútne operácie, momentálne máme dostatok všetkých krvných skupín. Ale, samozrejme, všetci darcovia krvi sú u nás vítaní,“ uviedla Mária Baďurová z Nemocnice A. Wintera. Treba však zavolať dostatočne včas, lebo v utorok pred odberom sa vám môže stať, že všetky časy budú obsadené.

Ako to funguje, sme napokon vyskúšali v stredu 20. januára. Teplotu merajú po prvý raz na vrátnici nemocnice, opätovne ju skontrolujú po príchode na hematológiu. Vydezinfikovaným perom darca vyplní bežný darcovský dotazník, ale aj „korona“ dotazník. Následný proces je už štandardný, čo je však iné ako bežne, je výrazne nižší počet darcov. Tým pádom aj celková návšteva v nemocnici trvá o čosi kratšie, keďže nie je treba čakať na vybavenie tých, ktorí prišli skôr. Na záver darca dostane v jedálni občerstvenie.

Ak teda plánujete darovať krv, nezabudnite sa včas objednať a pred odberom sa najesť a poriadne hydratovať. 

225 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 1. apríla. V tento deň sa v roku 1805 v Blatnej narodil a 16. marca 1879 v…
  • 31.03.2023, 22:27
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 2. apríla. Tento deň je Medzinárodným dňom detskej knihy, Európskym dňom akcií za práva migrantov a Svetovým…
  • 02.04.2023, 02:36
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 2. apríla 2023
Meniny má Zita, zajtra Richard