Policajti v rámci Trnavského kraja v minulom roku vypátrali 1 308 osôb

  • Piešťanský týždeň / Nezaradené / Spravodajstvo
  • 20. januára 2021, 07:32

Najmä pri deťoch, mládeži, starých alebo psychicky labilnejších osobách je podľa polície vhodné ich nezvestnosť nahlasovať okamžite.

© FB Polícia SR

V rámci Trnavského kraja policajti v roku 2020 pátrali celkom po 1 356 hľadaných osobách, z toho 893 osôb sa im podarilo vypátrať. Ako ďalej v tlačovej správe informovala trnavská policajná hovorkyňa Mária Linkešová, nezvestných osôb v minulom roku evidovali 460, pričom sa 415 podarilo vypátrať. Policajti pátrali aj po 222 deťoch a mládeži do 18 rokov, pričom v prevažnej väčšine išlo o úteky z detských domovov a resocializačných zariadení. V 39 prípadoch policajti pátrali po totožnosti mŕtvych, pričom boli úspešní v 10 prípadoch.

Polícia v tejto súvislosti konštatuje, že dôvody nezvestnosti osôb bývajú viaceré. „Pri nezvestných dospelých osobách ide napríklad o útek z dôvodu životnej zmeny, keď osoby nechcú zotrvať v doterajšom spôsobe živote. U starších osôb evidujeme odchod z domu napr. za spomienkami, kamarátmi,“ povedala Linkešová. Ďalšími dôvodmi nezvestnosti sú podľa hovorkyne napríklad strata orientácie v teréne, rôzne duševné poruchy, alebo riešenia osobných problémov. „V prípade hľadaných osôb ide zväčša o úteky pred spravodlivosťou, osoby sa vyhýbajú trestnému konaniu, niektorí nenastúpia na výkon trestu,“ uviedla Linkešová.

Pátranie po deťoch a mladistvých má podľa polície svoje špecifiká. „Najčastejšie evidujeme úteky z domu či resocializačného zariadenia. Deti a mládež sa priečia rozhodnutiam súdov a pri vhodnej príležitosti sa snažia utiecť. V prípade únosov ide zväčša o spory medzi rodičmi,“ povedala Linkešová. Zároveň doplnila, že polícia sa v praxi stretáva s mylnou domnienkou, že s nahlásením osoby treba počkať aspoň 24 hodín a až potom sa obrátiť na políciu. „Najmä pri deťoch, mládeži, starých alebo psychicky labilnejších osobách odporúčame kontaktovať policajtov ihneď,“ dodala hovorkyňa.

sita

53 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 21. februára. Tento deň je Medzinárodným dňom turistických sprievodcov a Medzinárodným dňom materského jazyka. Meniny má Eleonóra.
  • 21.02.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 21. februára 2024
Meniny má Eleonóra, zajtra Etela