Lockdown zabral, ľudia chodia menej von

Spoločnosť Apple a Google zverejnili detailné dáta, ktoré odhalili dopad lockdownu na pohyb populácie po novom roku. Mobilita Slovákov sa oproti záveru roka 2020 výrazne zmenila.

(Autor: fontech.startitup.sk)

Monitorovanie pohybu populácie ľudí vo viacerých krajinách vykonávajú aj technologické spoločnosti Google a Apple, ktoré o mobilite informujú vo svojich dátach už od začiatku pandémie. Od minulého roka sa však toho veľa zmenilo.

Najvýraznejší pokles v cestovaní bol zaznamenaný na jar, keď prišla prvá vlna prísnych opatrení. Uvoľnenie nariadení v lete spôsobilo nárast mobility, ktorá však neskôr, na jeseň, opäť klesala.

So zvyšujúcim sa počtom pozitívne nakazených ľudí sa však menili aj opatrenia. Vláda pred Vianocami zaviedla prísnejšie nariadenia, ktoré mali dopad na pohyb a cestovanie Slovákov. Pred sviatkami a do konca roka sa menila mobilita najmä pre nákupy. Kým v decembri stúpli návštevy lekární a potravín, začali klesať cesty do prírody, parkov a taktiež aj cestovanie verejnou dopravou a cesty do práce.

Celkový pohyb ľudí sa neskôr naďalej menil. Krivky grafov však jednoznačne potvrdzujú, že za uplynulý mesiac Slováci cestovali výrazne menej ako pred zavedením spomenutých opatrení. Mierne výkyvy v štatistikách je možné pripísať cestovaniu na Vianoce za rodinami a blízkymi.

Rovnako je vidieť aj stúpajúcu krivku mobility medzi sviatkami, teda krátko pred a počas Silvestra. Za uplynulé týždne však medzi sviatkami ľudia podľa Googlu častejšie navštevovali parky a verejné miesta, čo odráža najmä pobyt v prírode.

Najväčší útlm mobility nastal počas víkendu, keď pohyb klesol približne na úroveň z minuloročných Vianoc. Zvýšil sa však pobyt v domácnostiach, ktorý oproti základnej hodnote stúpol o 10 percent.

Takéto informácie potvrdzujú a odrážajú aj štatistiky od Apple, podľa ktorých v uplynulých dňoch klesal pohyb ľudí pri cestovaní autom, pešo i verejnou dopravou. Prechádzky a cesty autom pritom v nedávnom období Slováci podľa týchto dát obmedzili na úroveň z jari, keď bola dosiahnutá najnižšia mobilita obyvateľov.

29 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 21. februára. Tento deň je Medzinárodným dňom turistických sprievodcov a Medzinárodným dňom materského jazyka. Meniny má Eleonóra.
  • 21.02.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 21. februára 2024
Meniny má Eleonóra, zajtra Etela