V Hlohovci nedokážu zabezpečiť testovanie školákov, mestu chýba rozpočet

  • Kraj
  • 5. januára 2021, 16:18

Práve testovanie učiteľov, školákov a rodičov v dňoch 21. až 24. januára má byť podmienkou na otvorenie škôl v predpokladanom termíne 25. januára.

ilustračné foto. (Autor: cas.sk)

Mesto Hlohovec nedokáže momentálne zabezpečiť testovanie učiteľov, školákov a ich rodinných príslušníkov, ktoré je naplánované na 22. – 24. januára, ani prípadné plošné testovanie svojich obyvateľov. Dôvodom je rozpočtové provizórium, v ktorom od 1. januára funguje samospráva Hlohovca. Mestských poslancov o tom listom informoval primátor Miroslav Kollár. Mesto v rozpočtovom provizóriu ide podľa Kollára podľa minuloročného rozpočtu, v ktorom položky súvisiace s pandémiou COVID-19 neboli zahrnuté. Práve testovanie školákov a rodičov má byť podmienkou na otvorenie škôl v predpokladanom termíne 25. januára.

Kollár poslancov v liste informoval, že rokovanie Mestského zastupiteľstva v Hlohovci zvolá na 14. januára. Na toto rokovanie predloží aj pôvodný návrh rozpočtu mesta na rok 2021, ktorý poslanci v decembri neschválili. V liste ich poprosil o schválenie tohto dokumentu.

„Mestá a obce potrebujú v časoch pandémie rýchlo reagovať na dynamicky sa vyvíjajúcu epidemiologickú situáciu a robiť potrebné opatrenia na ochranu zdravia a životov ich obyvateľov a zabezpečenie základnej prevádzky svojich inštitúcií – najmä škôl a školských zariadení,“ napísal v liste poslancom primátor. Stav rozpočtového provizória to podľa neho znemožňuje a zvyšuje tak riziko ohrozenia zdravia obyvateľov mesta a zabezpečenia riadneho chodu mestských inštitúcií a adekvátneho vzdelania detí.

Obec, ktorá nemá schválený rozpočet na ďalší rok, musí v čase rozpočtového provizória od 1. januára hospodáriť podľa schváleného rozpočtu predchádzajúceho rozpočtového roka. Výdavky môže čerpať každý mesiac len do výšky 1/12 celkových výdavkov rozpočtu predchádzajúceho roka.

SITA

14 Shares

Najnovšie správy

Záver februára znamenal pre zeleň v mestečku pod šikmou vežou aj nový nádych čistoty. Krásne slnečné počasie v nedeľu 28.…
  • 08.03.2021, 00:01
  • Spravodajstvo / Región
Dnes je pondelok 8. marca. V roku 1922 sa v Piešťanoch narodil akademický maliar Alojz Klimo, vo Vrbovom sa v…
  • 08.03.2021, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 8. marca 2021
Meniny má Alan, Alana, zajtra Františka