Výstavy prezentujú Kállayove fotografie i zobrazenia Polívku

Jeseň v Dome umenia Piešťany je každoročne spätá s festivalom, ktorý spája slovenské a české umelecké scény. Piešťanské rendezvous sa síce tento rok nemôže uskutočniť v tradičnom, na podujatia mimoriadne bohatom štýle, no diváci o umenie neprídu ani počas 22. ročníka. Ten prináša prehliadku výtvarnej tvorby.

Výstavná sieň Domu umenia je plná obrazov či karikatúr Bolka Polívku. (Autor: am)

Už od minulého týždňa môžu byť podľa najnovšie aktualizovaných epidemiologických opatrení výstavné priestory opäť otvorené. Dom umenia preto sprístupnil dve nové a jedinečné výstavy, ktoré spájajú českých a slovenských umelcov, čo podčiarkuje koncept festivalu Piešťanské rendezvous.

V Galérii návštevníci nájdu fotografie, ktorých výstava je spomienkou na Karola Kállaya a oslavou 80. narodenín českého fotografa Pavla Koppa. Obidvoch spája spoločné videnie sveta, optimizmus a viera v dobré ľudstvo.

Ako k výstave uvádza fotograf Pavel Kopp, možnosť vystavovať so svojím veľkým vzorom, svetovým slovenským fotografom Karolom Kállayom, je pre neho malým zázrakom. Približuje, že Kállay mal nespočetné množstvo výstav, vydal 35 kníh, z toho dve o Taliansku. Rovnako ako Kopp používal Kállay fotoaparáty značky Leica a obom im učaroval život na talianskych uliciach a námestiach. Kopp praje návštevníkom, aby sa im fotky páčili, objavili v nich skryté príbehy „za rohom“ a opäť sa nimi preniesli do Talianska, krásnej zeme pod Alpami.

Na čiernobielych fotografiách je teda zobrazený bežný život, ľudia sediaci na lavičkách, idúci mestami ako Miláno, Benátky, Neapol či Rím. Zachytené sú emócie, rôzne ľudské podoby, osudy i smerovania.

Vo Výstavnej sieni Domu umenia sa zasa nachádzajú podobizne Bolka Polívku, nestora festivalu Piešťanské rendezvous, ktorý sa na mnohých jeho ročníkoch aj zúčastnil. Vystavené sú maľby, karikatúry, kresby, grafiky a rôzne iné zobrazenia hereckej legendy, ktorú vlastným videním zachytili umelci ako Shooty, Zimka, Lichý, Blecha a mnohí ďalší.

Výstava pokračuje aj v Mini Galérii, kde je Bolek Polívka ústredným motívom fotografií Martina Ferenčíka a Ľuba „Bafa“ Drahoša. Snímky ho ukazujú po boku majstra Milana Lasicu, speváka Kulyho, ale aj v obklopení Karpatských chrbátov – bratov Jobusovcov.

Expozície sú otvorené v utorok – piatok od 14.00 do 17.00 h, v sobotu a nedeľu od 14.00 do 18.00 h.

21 Shares

Najnovšie správy

Pred dvomi týždňami sme v Piešťanskom týždni uverejnili sériu fotografií, na ktorých sme zachytili výtlky na cestách v Piešťanoch. Netrvalo…
  • 04.03.2021, 00:02
  • Piešťany / Spravodajstvo
štvrtok, 4. marca 2021
Meniny má Kazimír, zajtra Fridrich